Nowa epidemia? Małpia ospa przenoszona przez... homoseksualistów!

0
0
0
/ Stock

U osoby mieszkającej w regionie Sztokholm potwierdzono pierwszy w Szwecji przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy - poinformowały w czwartek szwedzkie władze zdrowotne. To kolejny przypadek zakażenia małpią ospą w Europie.

O pierwszych przypadkach małpiej ospy poinformowała dzisiaj także publiczna służba zdrowia w Montrealu.

Francuskojęzyczny publiczny nadawca Radio-Canada potwierdził w środę wieczorem, że służba zdrowia w Quebec analizuje przypadki 13 zachorowań, które lekarze wskazali jako możliwe przypadki małpiej grypy.

Również w środę odnotowano pierwszy przypadek zachorowania w USA - u mężczyzny z Massachusets, który niedawno podróżował do Kanady i był w prowincji Quebec.

Radio-Canada poinformowało, że w czwartek lub w piątek oczekiwany jest oficjalny komentarz ze strony władz publicznej służby zdrowia w Montrealu.

W Madrycie ogłoszono alert sanitarny z powodu wykrycia w tym regionie 7 wstępnie potwierdzonych oraz 22 podejrzanych przypadków zakażenia wirusem małpiej grypy – poinformowała Europa Press w czwartek.

Madryckie służby sanitarne oczekują na dalsze wyniki badań laboratoryjnych, przeprowadzają dochodzenie epidemiologiczne oraz identyfikują możliwe kontakty chorych.

Według ministerstwa zdrowia we wszystkich przypadkach transmisja wirusa nastąpiła u młodych mężczyzn homoseksualnych w wyniku kontaktu z błonami śluzowymi. Badane osoby znajdują się w izolacji domowej pod obserwacją.

Małpia ospa jest bardzo rzadką chorobą zakaźną odzwierzęcą, endemiczną na kontynencie afrykańskim, gdzie niektóre gryzonie przenoszą je na małpy, a te na ludzi. Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z chorą osobą, jej płynami ustrojowymi, w tym śliną.

Źródło: rmf24.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną