Zdjęcie i opis, które przedstawiają nieprawdziwe wydarzenie pojawiło się między innymi na kanałach platformy komunikacyjnej Telegram. Widać na nim Andrzeja Dudę składającego kwiaty i oddającego hołd ukraińskim żołnierzom, którzy polegli w trakcie walk z Sowietami w wojnie 1920 roku.

W opisie dowiadujemy się jednak, że Prezydent Polski miał "padać na kolana" przed pomnikiem żołnierzy UPA na warszawskim cmentarzu. Dodatkowo autorzy piszą także, iż polskim władzom jest "wszystko jedno", że bandyci Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonywali masowego ludobójstwa na Polakach.

Kremlowską propagandę skomentował między innymi Michał Marek, ekspert w dziedzinie dezinformacji z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W tym zafałszowanym obrazie rzeczywistości polskie elity polityczne "kapitulują" przed Ukrainą, oddając hołd "mordercom" w imię porozumienia z Ukrainą. Polskę i Ukrainę jednoczy z kolei wyłącznie "rusofobia"... Nie po raz pierwszy Rosjanie wykorzystują wydarzenia historyczne do działań dezinformacyjnych - skomentował.

Warto przypomnieć, że tego typu narracja jest częścią kampanii propagandowej przeciwko Polsce. Rosyjscy politycy i publicyści, w ostatnich tygodniach, wielokrotnie mówili między innymi o planach polskich polityków, aneksji zachodniej części Ukrainy.

https://twitter.com/mic_marek/status/1559095753846521856