[SONDAŻ] Ilu Ukraińców planuje wyjechać z Polski?

0
0
0
/

Ok. 22 proc. obywateli Ukrainy zamierza wyjechać z Polski do domu w ciągu najbliższych trzech miesięcy, 35 proc. chce zostać w naszym kraju co najmniej rok, zaś 25,6 proc. planuje wrócić do siebie po zakończeniu wojny. 17 proc. nie planuje powrotu - to wyniki sondażu przeprowadzonego przez agencję pracy Gremi Personal.

Jak łatwo zauważyć, jeszcze przed zimą do swojego kraju planuje powrócić co piąty obywatel Ukrainy. Związane jest to przede wszystkim z faktem, iż działania na froncie znacząco się zmniejszyły, podobnie jak liczba ataków rakietowych w centralnych i zachodnich obwodach kraju.

Jednak znaczna część obywateli pozostanie za granicą ze względu na szereg czynników subiektywnych: utratę mieszkania, niskie zarobki, gorsze warunki życia i oczywiście zagrożenie życia z powodu wojny - podkreśla Anna Dzhobolda z Gremi Personal.

Co jeszcze może być powodem przez który część obywateli Ukrainy nie chce opuszczać naszego kraju w najbliższym czasie? Według agencji jest to kwestia strachu przed brakiem dostępu do energii elektrycznej i ogrzewania.

W niektórych regionach Ukrainy ludzie ryzykują pozostanie na zimę bez ogrzewania i ciepłej wody z powodu uszkodzenia infrastruktury. Ponadto w czasie, gdy w wyniku wojny liczba miejsc pracy na Ukrainie znacząco spadła, sytuacja w Polsce jest odwrotna: zapotrzebowanie na pracowników cały czas rośnie - podkreślono.

Coraz lepiej wygląda także rynek pracy dla uchodźców z Ukrainy. Według Gremi Personal liczba ofert tylko w sierpniu wzrosła o 7 procent, a we wrześniu najprawdopodobniej sięgnie 10 procent.

Źródło: Gremi Personal

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną