Czym zajmuje się reumatolog i jakie choroby leczy?

Choroby układu kostno-stawowego, choroby tkanki łącznej, ich diagnostyka i leczenie, a także profilaktyka, to domena działania lekarza reumatologa. Pod opieką specjalisty pozostają pacjenci zmagający się ze zmianami zwyrodnieniowymi, stanami zapalnymi tkanki łącznej, stawów i kości. Reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, gorączka reumatyczna czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń rumieniowaty układowy, to tylko niektóre problemy, z jakimi chorzy zgłaszają się do specjalisty.

Problemy reumatologiczne wymagają specjalistycznej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia, ustalonego przez specjalistę. Nie chcesz czekać w kolejkach i rozważasz konsultację prywatną? Ile kosztuje wizyta u reumatologa w Warszawie? Koszt konsultacji z wykwalifikowanym specjalistą to ok. 200 zł. Dzięki temu możesz szybko skorzystać z profesjonalnej pomocy. 

Choroby, z jakimi chorzy zgłaszają się na konsultację z doświadczonym reumatologiem, to problemy przewlekłe, wymagające szczegółowej diagnostyki oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Poza farmakologią niezbędna jest też rehabilitacja, pozwalająca jak najdłużej utrzymać doskonałą kondycję i sprawność stawów. Od właściwej diagnozy i zastosowania właściwego leczenia zależy skuteczność terapii. W uzasadnionych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie blokady, iniekcji i punkcji.

 

Z jakimi objawami należy udać się do specjalisty?

Najczęściej na konsultację reumatologiczną trafiają pacjenci skierowani przez innych lekarzy, gdy występują symptomy, które mogą świadczyć o problemach reumatologicznych. Jednym z najbardziej oczywistych jest ból i sztywnienie stawów, szczególnie, gdy pojawia się rano, tuż po przebudzeniu. Niepokój powinny wzbudzić także problemy z ruchomością stawów oraz obrzęki. Wśród mniej oczywistych symptomów wymienić należy też zmiany skórne i tzw. guzki reumatoidalne, czyli zgrubienia występujące pod skórą.

W przebiegu niektórych chorób reumatoidalnych pojawić się mogą również objawy ogólnoustrojowe, w tym wysoka gorączka, wzmożone pragnienie, senność, osłabienie, utrata apetytu i wyraźny spadek masy ciała.

 

Jakie badania wykonuje reumatolog?

Diagnostyka chorób reumatologicznych odbywa się w oparciu o wywiad chorobowy przeprowadzony z pacjentem oraz wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych. Najczęściej wykonywane jest badanie czynnika RF, jednego z przeciwciał skierowanego przeciwko własnemu organizmowi. Jeżeli przeciwciała są dodatnie, wówczas wiadomo, że pacjent zmaga się z chorobą autoimmunologiczną. Badanie wykonywane jest w przypadku podejrzenia reumatoidalnego zapalenia stawów.

Poza czynnikiem RF lekarz reumatolog zleca również szereg innych badań, w tym:

  • badanie miana przeciwciał anty-CCP,
  • ANCA,
  • oznaczenie stężenia kwasu moczowego,
  • oznaczenie stężenia wapnia,
  • oznaczenie stężenia fosforu,
  • morfologia.

Dodatkowo konieczne może być wykonanie badań ultrasonograficznych wybranych stawów lub densytometria, oceniająca gęstość kości.

Artykuł zewnętrzny