Sztuczna inteligencja dokona przełomu w tej dziedzinie?
Lekarze, naukowcy i badacze zbudowali model sztucznej inteligencji, który może dokładnie zidentyfikować raka, co, jak twierdzą, może przyspieszyć diagnozę choroby i przyspieszyć proces leczenia pacjentów.
Rak jest główną przyczyną śmierci na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia powoduje on około 10 milionów zgonów rocznie, czyli prawie jeden na sześć zgonów. W wielu przypadkach choroba może być jednak wyleczona, jeśli zostanie wcześnie wykryta i szybko poddana leczeniu.
Narzędzie AI zaprojektowane przez ekspertów z Royal Marsden NHS foundation trust, Institute of Cancer Research w Londynie i Imperial College London może zidentyfikować, czy nieprawidłowe narośla znalezione na tomografii komputerowej są rakowe.
Algorytm działa sprawniej i skuteczniej niż obecne metody - wynika z badania. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie eBioMedicine the Lancet.
"W przyszłości, mamy nadzieję, że poprawi to wczesne wykrywanie i potencjalnie sprawi, że leczenie raka będzie bardziej skuteczne, zwłaszcza pacjentów wysokiego ryzyka i szybciej skieruje ich do wcześniejszej interwencji" - powiedział dr Benjamin Hunter, rejestrator onkologii klinicznej w Royal Marsden i badacz kliniczny w Imperial.
Zespół wykorzystał skany TK około 500 pacjentów z dużymi guzkami płuc, aby opracować algorytm sztucznej inteligencji wykorzystujący radiomikę. Technika ta może wydobyć istotne informacje z obrazów medycznych, które nie są łatwo dostrzegalne dla ludzkiego oka.
Model SI został następnie przetestowany w celu określenia, czy może on dokładnie zidentyfikować guzki nowotworowe.
Źródło: Guardian