Chodorkowski ostrzegł zachodnie firmy

0
0
3
Chodorkowski
Chodorkowski / Autorstwa Chatham House, London - https://www.flickr.com/photos/chathamhouse/16662841792/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99589505

Nowe prawo, które pozwala Rosji na przejęcie aktywów energetycznych należących do obcokrajowców, powinno być ostatecznym ostrzeżeniem dla zachodnich firm, aby ograniczyły swoje straty i opuściły rynek na dobre, ostrzegł jeden z najbardziej prominentnych rosyjskich biznesmenów na wygnaniu.

"Nigdzie nie ma gwarancji bezpieczeństwa inwestycji, ale reżim Władimira Putina demonstracyjnie zbudował bezprawne państwo" - powiedział POLITICO były magnat naftowy i gazowy Michaił Chodorkowski.

"Wycofywanie aktywów powinno było rozpocząć się bardzo dawno temu, jeszcze przed wojną. A 24 lutego 2022 roku decyzja z pewnością powinna była zostać podjęta" - powiedział.

W ubiegły wtorek Putin podpisał dekret, który pozwala rządowi na przejęcie kontroli nad aktywami należącymi do zagranicznych firm i osób z "nieprzyjaznych krajów" - długa lista najwyraźniej wrogich rządów obejmuje USA, Wielką Brytanię, całą UE i wszystkie kraje członkowskie G7.

Jako pierwsze na celowniku znalazły się spółki należące do niemieckiego Unipera i fińskiego Fortum. Rzecznik Kremla Dmitrij Peskow twierdził, że Moskwa przejmuje tylko "tymczasową" kontrolę nad ich codziennym zarządzaniem, ale przekonywał, że pomoże to stworzyć pulę aktywów, które Moskwa mogłaby wywłaszczyć w odwecie za rosyjskie mienie zagarnięte przez europejskie rządy.

Źródło: POLITICO

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną