Koronacja Karola III (FELIETON)

0
0
1
Karol III
Karol III / https://picryl.com/media/his-royal-highness-prince-charles-prince-of-wales-deea98

Już w sobotę odbędzie się koronacja Karola III. Brytyjczycy na ten moment musieli długo czekać. Elżbieta została koronowana w 1953 r., a uroczystość była przeprowadzona z wielką pompą.

Brytyjczycy jednak nie są specjalnie zainteresowani koronacją. Według sondażu instytutu YouGov ponad 60 proc nie jest zainteresowanych koronacją Karola III. W przypadku osób w wieku18-24 lat 75 proc nie wykazuje nią większego zainteresowania. A wśród osób najbardziej pozytywnie nastawionych do monarchii, wywodzących się z grupy powyżej 65 roku życia aż 53 proc. powiedziało, że koronacja nie obchodzi ich „zbytnio” lub „w ogóle”. Może dlatego Karol zrezygnował z nazbyt hucznych obchodów.

Na koronację Elżbiety było zaproszonych 8 tys. gości ze 120 krajów. Teraz liczba gości została zredukowana do 2 tys. Trasa przejazdu królewskiej pary przez Londyn również została skrócona – do 2 km, a 1953 roku trasa wynosiła 8 km. Większość ceremonii zostanie jednak zachowana. W uroczystej paradzie weźmie udział 6 tys. żołnierzy. Będą również pokazy lotnicze z udziałem 60 jednostek należących do RAF i Royal Navy. W Hyde Parku przy twierdzy Tower zostanie oddanych 21 salw armatnich. Koronowana para przejedzie ulicami Londynu w dwóch karetach. Do opactwa westminsterskiego pojadą w bardzo nowoczesnej, zbudowanej z fragmentów brytyjskich okrętów. A w drodze powrotnej do pałacu Buckingham przejadą w starszej pozłacanej karecie. Potem z balkonu królewskiej rezydencji, koronowana para pozdrowi zebranych. Czas koronacji został skrócony z poprzedniej trzygodzinnej w 1953 r. ale festyn koronacyjny będzie trwał cały weekend. Zaprezentowany zostanie nowy hymn autorstwa Andrew Lioyda Webbera oraz 11 innych utworów, zamówionych osobiście przez króla u światowej sławy brytyjskich kompozytorów.

Nie zabrakło różnych ciekawostek. Stworzono np. specjalny atrament New Ryoal Blue (Nowy Królewski Błękit), którym były drukowane zaproszenia na koronację. Do ceremonii będzie użytych wiele bezcennych regaliów stosowanych od stuleci takich jak: pięć symbolicznych mieczy, dwa berła, szafirowy pierścień władcy z rubinowym krzyżem wysadzanym diamentami. Karol zostanie ukoronowany koroną św. Edwarda. Korona waży ponad 2 kg. I jest wysadzana 400 klejnotami: rubinami, ametystami, szafirami, granatami, topazami, turmalinami. Ozdobiona jest gronostajowym paskiem. Nosiła ją Elżbieta II podczas koronacji. Teraz została przerobiona dla jej syna. Królowa Kamila będzie miała na głowie platynowo-diamentową koronę wykonaną na koronację królowej matki w 1937 r.

Karol jest znany z zaangażowania klimatycznego, jak i wrażliwości o dbałość kulturową i religijną. Dlatego prawdopodobnie dojdzie do zmiany słów w przysiędze. Król zobowiązuje się do bycia obrońcą wiary, ale zaplanowano dodać coś jeszcze, że służy wszystkim religiom, których przedstawiciele będą obecni w opactwie wetminsterskim.

Od zawsze w tradycji Wielkiej Brytanii było tak, że koronacja była świętą ceremonią między monarchą, a jego ludem w obecności Boga. Za Karola nastąpiło pewne poluzowanie. Goście mają przyjść w zwykłych strojach, a cała rzesza dalszych krewnych nie dostała zaproszenia, bo musieli ustąpić miejsca działaczom społecznym i wolontariuszom.

Karol jednak nie zadowolił nikogo. Liberalno-lewicowe media oskarżają go o nadanie ceremonii oprawy religijnej, a przecież większość obywateli to ateiści. A procesję koronacyjną ma prowadzić krzyż, w którym jest podarek papieża Franciszka – dwa małe fragmenty pochodzące z krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus.

Swoją obecność zapowiedzieli także przeciwnicy monarchii. Chcą oni zakłócić ceremonie ubrani w żółte koszulki z napisem: „Nie mój król”. Karola nie lubią także kręgi konserwatywne za jego lewicowe inklinacje, a liberalne odbierają go jako symbol konserwy, zapyziałej instytucji.

Na ceremonii będzie obecna niemal cała rodzina królewska. Nie będzie w niej brała udziału żona Harry`ego, Meghan. W tym czasie będzie świętować w Kalifornii czwarte urodziny ich syna Archiego. Na ceremonii nie będzie również byłej żony Andrzeja, Fergie. Nie otrzymała zaproszenia, bo jest rozwiedziona z Andrzejem, który po długiej skrusze z powodu afery pedofilskiej wraca do łask królewskich.

Ceremonia koronacji Karola III będzie jednak dużym wydarzeniem. Mieszkańcy całej Brytanii będą ją mogły obejrzeć na dużych ekranach rozstawionych w ponad 57 lokalizacjach. Monarchia pozostanie nadal symbolem brytyjskości, odgrywając dużą rolę na arenie międzynarodowej.

Maria Górzna

Źródło: Maria Górzna

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną