Wielki skandal seksualny w boliwijskim Kościele

0
0
0
Boliwia
Boliwia / Pixabay

W następstwie konsternacji w Boliwii po ujawnieniu seryjnego wykorzystywania seksualnego nieletnich przez zmarłego jezuitę, biskup wikariatu apostolskiego Pando i szef Komisji Komunikacji Konferencji Episkopatu Boliwii, Eugenio Cóter, rozważył możliwość opcjonalnego celibatu dla księży.

Skandal wyszedł na jaw, gdy siostrzeniec zmarłego hiszpańskiego jezuity, Alfonso Pedrajasa Moreno, który służył w Boliwii, znalazł wśród jego rzeczy osobistych pamiętnik, który ujawnia, że ksiądz wykorzystał seksualnie aż 89 nieletnich, a władze jezuickie były świadome nadużyć i tuszowały je.

Siostrzeniec poinformował szkołę Jana XXIII, w której ksiądz był dyrektorem; hiszpańską prokuraturę; jezuitów; i wreszcie hiszpańską gazetę El Pais, która ujawniła tę historię 29 kwietnia, szokując Boliwijczyków i wywołując echa w całym Kościele katolickim.

W tym kontekście Cóter udzielił wywiadu stacji radiowej Erbol FM, w którym odniósł się do "zmian, które należy wprowadzić" w Kościele. Wśród nich była jego propozycja, aby celibat był opcjonalny dla księży, ponieważ związek pozwala na "integrację wymiaru afektywnego, seksualnego i cielesnego".

Znowu jest to więc szukanie rozwiązań zastępczych, a nie zwracanie uwagi na sedno problemu, jakim jest grzech i walka z nim.

 

 

Źródło: Catholicnewsagency

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną