Niemiecka gospodarka pogrąża się w recesji

0
0
3
Niemcy
Niemcy / Pixabay

Niemcy pogrążyły się w recesji, ponieważ zeszłoroczny szok cen energii odbija się na wydatkach konsumenckich.

Produkcja w największej gospodarce Europy spadła o 0,3% w pierwszych trzech miesiącach roku, po spadku o 0,5% pod koniec 2022 r., Oficjalne dane pokazały w czwartek.

Federalny Urząd Statystyczny obniżył swoje wcześniejsze szacunki dotyczące zerowego wzrostu produktu krajowego brutto w porównaniu z poprzednim kwartałem. Recesję definiuje się jako dwa kolejne kwartały spadku produkcji.

"Utrzymujący się wysoki wzrost cen nadal stanowił obciążenie dla niemieckiej gospodarki na początku roku", powiedział urząd. "Znalazło to szczególne odzwierciedlenie w ostatecznych wydatkach konsumpcyjnych gospodarstw domowych, które w pierwszym kwartale 2023 r. spadły o 1,2%".

Claus Vistesen, główny ekonomista strefy euro w Pantheon Macroeconomics, powiedział, że wydatki konsumentów w pierwszym kwartale zostały ograniczone przez "szok cen energii".

Recesja może jednak okazać się krótkotrwała, ponieważ bardziej aktualne dane z ankiety PMI pokazały na początku tego tygodnia, że aktywność biznesowa w Niemczech ponownie wzrosła w maju, pomimo gwałtownego spowolnienia w przemyśle.

Źródło: CNN

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną