TEGO obawia się Unia! Chodzi o sztuczną inteligencję

0
0
0
Sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja / Pixabay

Dyskryminacja jest bardziej palącym problemem związanym z rozwojem sztucznej inteligencji niż wyginięcie ludzi, mówi szefowa konkurencji UE.

Margrethe Vestager powiedziała BBC, że potrzebne są "bariery ochronne", aby przeciwdziałać największym zagrożeniom związanym z technologią.

Stwierdziła, że jest to kluczowe, gdy sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do podejmowania decyzji, które mogą mieć wpływ na czyjeś utrzymanie, na przykład czy mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny.

Parlament Europejski będzie głosował nad proponowanymi przepisami dotyczącymi sztucznej inteligencji w środę.

Ustawa o sztucznej inteligencji jest rozważana przez polityków w związku z ostrzeżeniami dotyczącymi zbyt szybkiego rozwoju technologii, która umożliwia komputerom wykonywanie zadań zwykle wymagających ludzkiej inteligencji.

Niektórzy eksperci ostrzegają, że sztuczna inteligencja może doprowadzić do wyginięcia ludzkości.

W wywiadzie dla BBC Vestager powiedziała, że bardziej palącym problemem jest potencjał sztucznej inteligencji do wzmacniania uprzedzeń lub dyskryminacji, które mogą być zawarte w ogromnych ilościach danych pochodzących z Internetu i wykorzystywanych do szkolenia modeli i narzędzi.

"Prawdopodobnie [ryzyko wyginięcia] może istnieć, ale myślę, że prawdopodobieństwo jest dość małe. Myślę, że ryzyko związane ze sztuczną inteligencją polega bardziej na tym, że ludzie będą dyskryminowani, nie będą postrzegani jako ci, którymi są.

"Jeśli jest to bank, który decyduje o tym, czy mogę otrzymać kredyt hipoteczny, czy nie, lub jeśli jest to opieka społeczna w twojej gminie, to chcesz mieć pewność, że nie jesteś dyskryminowany ze względu na płeć, kolor skóry lub kod pocztowy" - powiedziała.

We wtorek irlandzki organ ochrony danych poinformował, że wstrzymał planowane przez Google wdrożenie w UE chatbota AI Bard.

Urząd powiedział, że został poinformowany przez Google, że jego konkurent ChatGPT zostanie wprowadzony w UE w tym tygodniu, ale nie otrzymał jeszcze szczegółów ani informacji pokazujących, w jaki sposób firma zidentyfikowała i zminimalizowała ryzyko związane z ochroną danych dla potencjalnych użytkowników.

Zastępca komisarza Graham Doyle powiedział, że DPC szuka informacji "w trybie pilnym" i zwrócił się do Google z dalszymi zapytaniami dotyczącymi ochrony danych.

Vestager, która jest wiceprzewodniczącą wykonawczą Komisji Europejskiej, powiedziała, że regulacje dotyczące sztucznej inteligencji muszą być "sprawą globalną".

Podkreśliła, że konsensus między "podobnie myślącymi" krajami powinien być traktowany priorytetowo, zanim w życie wejdzie więcej jurysdykcji, takich jak Chiny.

"Zacznijmy pracować nad podejściem ONZ. Ale nie powinniśmy wstrzymywać oddechu" - powiedziała.

Pani Vestager przewodzi wysiłkom UE na rzecz stworzenia dobrowolnego kodeksu postępowania z rządem USA, w którym firmy wykorzystujące lub rozwijające sztuczną inteligencję podpisałyby się pod zestawem standardów, które nie są prawnie wiążące.

Obecny projekt ustawy o sztucznej inteligencji ma na celu skategoryzowanie zastosowań sztucznej inteligencji według poziomów ryzyka dla konsumentów, przy czym gry wideo z obsługą sztucznej inteligencji lub filtry antyspamowe należą do najniższej kategorii ryzyka.

Systemy AI wysokiego ryzyka obejmują te, które są wykorzystywane do oceny zdolności kredytowej lub dostępu do pożyczek i mieszkań. To właśnie na nich skupi się ścisła kontrola technologii.

Ponieważ jednak sztuczna inteligencja nadal szybko się rozwija, Vestager stwierdziła, że istnieje potrzeba pragmatyzmu, jeśli chodzi o dopracowanie zasad dotyczących tej technologii.

"Lepiej jest osiągnąć, powiedzmy, 80% teraz niż 100% nigdy, więc zacznijmy, a następnie wróćmy, gdy się nauczymy, a następnie poprawmy z innymi" - powiedziała.

Vestager powiedziała, że "zdecydowanie istnieje ryzyko", że sztuczna inteligencja może zostać wykorzystana do wpłynięcia na następne wybory.

Powiedziała, że wyzwaniem dla policji i służb wywiadowczych będzie bycie "w pełni na szczycie" sektora przestępczego, w którym istnieje ryzyko, że przestępcy wyprzedzą policję w wyścigu o wykorzystanie technologii.

Źródło: BBC

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną