Kijowskie ikony ewakuowano do paryskiego Luwru
Luwr w Paryżu gości niektóre z najcenniejszych ukraińskich dzieł sztuki, które zostały potajemnie ewakuowane z Kijowa, aby uchronić je przed wojną. Ich wystawa w najbardziej znanym muzeum na świecie podkreśla rolę, jaką odgrywa kultura i dziedzictwo, gdy Ukraina opiera się rosyjskim próbom zaprzeczenia zarówno jej przeszłości, jak i teraźniejszości.
W połowie maja, gdy Władimir Putin rozważał przeniesienie najświętszej ikony kraju z moskiewskiego muzeum do kościoła katedralnego, tajny konwój wymknął się z Kijowa pod eskortą wojskową, przewożąc równie cenne i ponad dwukrotnie starsze artefakty.
Zmierzający do Polski, Niemiec, a następnie Francji ładunek zawierał 16 niezwykle delikatnych dzieł z najbardziej prestiżowej galerii sztuki w Kijowie, Muzeum Bohdana i Warwary Chanenków, w tym 1400-letnie bizantyjskie ikony, które należą do najbardziej emblematycznych skarbów Ukrainy.
Po miesiącach ukrywania się w nieujawnionych magazynach na Ukrainie, cenne ikony znalazły nową i tymczasową prezentację w środę, 14 czerwca, w paryskim Luwrze, najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie, z dala od wojny szalejącej w Europie Wschodniej i poza zasięgiem rosyjskich bomb.
Pochodzące ze starożytnego klasztoru położonego u podnóża góry Synaj, na egipskiej pustyni o tej samej nazwie, ikony mają historię ucieczki przed kataklizmami, powiedziała Olha Apenko-Kurovets, kurator z Muzeum Khanenko, obecnie pracująca w Luwrze.
"Obecnie na świecie pozostało zaledwie kilkanaście, w tym cztery, które są teraz w Luwrze" - powiedziała, zauważając, że artefakty Khanenko przetrwały ikonoklastyczną "wojnę z ikonami", która ogarnęła imperium bizantyjskie w VII i VIII wieku.
"To nie tylko ukraińskie skarby czy bizantyjskie dziedzictwo" - dodała. "Są one również niezwykle ważne dla światowego dziedzictwa".
Źródło: France24