Bill Gates: „Wiek sztucznej inteligencji się zaczął”

0
0
1
Bill Gates
Bill Gates / Autorstwa Kuhlmann /MSC - https://securityconference.org/en/medialibrary/asset/bill-gates-1523-18-02-2017/, CC BY 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=100184908

Bill Gates na swoim blogu gatesnotes.com podzielił się swoimi refleksjami nad sztuczną inteligencją.

Najpierw zauważył, że w swoim życiu widział dwie demonstracje technologii, które wydały mu się rewolucyjne. Pierwszy raz miał miejsce w 1980 roku, kiedy przedstawiono mu graficzny interfejs użytkownika - prekursora każdego nowoczesnego systemu operacyjnego, w tym Windows. Miał usiąść z osobą, która pokazała mu demo, genialnym programistą o imieniu Charles Simonyi, i natychmiast zaczęli burzę mózgów na temat wszystkich rzeczy, które mogliby zrobić z tak przyjaznym dla użytkownika podejściem do komputerów. Charles ostatecznie dołączył do Microsoftu, a Windows stał się kręgosłupem Microsoftu.

Druga demonstracja nastąpiła w 2022 r. Gates spotykał się z zespołem OpenAI od 2016 roku i był pod wrażeniem ich stałych postępów. W połowie 2022 roku był tak podekscytowany ich pracą, że rzucił im wyzwanie: wytrenujcie sztuczną inteligencję, aby zdała egzamin z biologii na poziomie zaawansowanym. Niech będzie w stanie odpowiedzieć na pytania, do których nie została specjalnie przeszkolona. Chodziło o to, że ten egzamin wymaga krytycznego myślenia o biologii. Powiedział, że jeśli się to uda, to dokonają prawdziwego przełomu. Myślał, że to wyzwanie zajmie im dwa lub trzy lata. Ukończyli je w zaledwie kilka miesięcy.

We wrześniu, kiedy spotkał się z nimi ponownie, patrzył z podziwem, jak zadali GPT, swojemu modelowi sztucznej inteligencji, 60 pytań wielokrotnego wyboru z tego egzaminu 59 z nich było poprawnych. Następnie napisał znakomite odpowiedzi na sześć otwartych pytań z egzaminu. Zewnętrzny ekspert ocenił test, a GPT uzyskał 5 - najwyższy możliwy wynik i odpowiednik oceny A lub A+ na kursie biologii na poziomie college'u.

Po zaliczeniu testu zadali mu nienaukowe pytanie: "Co powiesz ojcu chorego dziecka?". Napisał przemyślaną odpowiedź, która, jak twierdzi Gates, była prawdopodobnie lepsza niż większości z osób w pokoju. „Całe doświadczenie było oszałamiające”, stwierdził Gates..

Według Gatesa, rozwój sztucznej inteligencji jest tak fundamentalny, jak stworzenie mikroprocesora, komputera osobistego, Internetu i telefonu komórkowego. Zmieni ona sposób, w jaki ludzie pracują, uczą się, podróżują, korzystają z opieki zdrowotnej i komunikują się ze sobą. Całe branże przeorientują się wokół niego. Firmy będą się wyróżniać tym, jak dobrze je wykorzystują.

Miliarder uważa, że sztuczna inteligencja może zmniejszyć niektóre z najgorszych nierówności na świecie. Dotyczy to m.in. zdrowia, ale w Stanach Zjednoczonych najlepszą według niego okazją do zmniejszenia nierówności jest poprawa edukacji, w szczególności zapewnienie uczniom sukcesu w matematyce. Dowody wskazują, że posiadanie podstawowych umiejętności matematycznych przygotowuje uczniów do sukcesu, bez względu na to, jaką karierę wybiorą. Jednak osiągnięcia w matematyce spadają w całym kraju, zwłaszcza wśród czarnoskórych, Latynosów i uczniów o niskich dochodach. Sztuczna inteligencja może pomóc odwrócić ten trend.

Zmiany klimatyczne to kolejna kwestia według Gatesa, w której sztuczna inteligencja może uczynić świat bardziej sprawiedliwym. Niesprawiedliwość zmian klimatycznych polega na tym, że ludzie, którzy cierpią najbardziej - najbiedniejsi na świecie - są również tymi, którzy zrobili najmniej, aby przyczynić się do tego problemu.

Miliarder uspokaja co do zagrożeń płynących ze sztucznej inteligencji. Uważa, że każda nowa technologia, która jest tak przełomowa, musi wywoływać u ludzi niepokój, a to z pewnością dotyczy sztucznej inteligencji. „Rozumiem dlaczego - rodzi to trudne pytania dotyczące siły roboczej, systemu prawnego, prywatności, uprzedzeń i nie tylko. Sztuczna inteligencja popełnia również błędy rzeczowe i doświadcza halucynacji”, napisał.

Co do przyszłości tej technologii, to Gates sądzi, że nastąpi eksplozja firm pracujących nad nowymi zastosowaniami sztucznej inteligencji, a także sposobami na ulepszenie samej technologii. Na przykład, firmy opracowują nowe chipy, które zapewnią ogromne ilości mocy obliczeniowej potrzebnej dla sztucznej inteligencji. Niektóre wykorzystują przełączniki optyczne - zasadniczo lasery - w celu zmniejszenia zużycia energii i obniżenia kosztów produkcji.

Po stronie oprogramowania, algorytmy napędzające uczenie się SI będą coraz lepsze. Będą pewne dziedziny, takie jak sprzedaż, w których programiści mogą sprawić, że sztuczna inteligencja będzie niezwykle dokładna, ograniczając obszary, w których pracują i dostarczając im wiele danych szkoleniowych, które są specyficzne dla tych obszarów. Dużą otwartą kwestią jest jednak to, czy będziemy potrzebować wielu wyspecjalizowanych SI do różnych zastosowań - jednej do edukacji, a drugiej do produktywności biurowej - czy też możliwe będzie opracowanie sztucznej inteligencji ogólnej, która będzie w stanie nauczyć się każdego zadania. W obu podejściach będzie ogromna konkurencja.

Bez względu na wszystko, temat SI zdominuje publiczną dyskusję w dającej się przewidzieć przyszłości.

Źródło: gatesnote

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną