Malta zezwoli na aborcję, ale tylko w przypadku zagrożenia życia kobiety

0
0
0
Ciąża
Ciąża / Pixabay

Maltańscy ustawodawcy jednogłośnie zatwierdzili przepisy łagodzące najsurowsze przepisy aborcyjne w UE, głosując za zezwoleniem na przerwanie ciąży - ale tylko w przypadkach, gdy życie kobiety jest zagrożone.

Przed środowym głosowaniem, działacze proaborcyjni wycofali swoje poparcie, twierdząc, że wprowadzone w ostatniej chwili zmiany czynią przepisy "niejasnymi, niewykonalnymi, a nawet niebezpiecznymi".

Zgodnie z poprawkami, zagrożenie dla zdrowia nie jest jednak wystarczające. Kobieta musi być zagrożona śmiercią, aby uzyskać dostęp do aborcji, a następnie dopiero po uzyskaniu zgody trzech specjalistów. Nowe przepisy zezwalają lekarzowi na przerwanie ciąży bez konsultacji ze specjalistą tylko wtedy, gdy życie matki jest bezpośrednio zagrożone.

Tysiące Maltańczyków protestowało przeciwko ustawie podczas grudniowych demonstracji. Rządząca Partia Pracy, która przedłożyła pierwotny projekt ustawy, poparła poprawki, podczas gdy opozycja zgodziła się go poprzeć po zmianach.

Koalicja proaborcyjna wycofała swoje poparcie w zeszłym tygodniu, nazywając poprawki "zdradą". Koalicja 14 grup pro-choice stwierdziła, że wymóg trzech specjalistów dla kobiet, których zdrowie jest zagrożone, jest "niewykonalny i niebezpieczny".

Malta była jedynym krajem UE, który zakazał aborcji z jakiegokolwiek powodu, za co groziło do trzech lat więzienia za wykonanie zabiegu lub do czterech lat za pomoc kobiecie w przeprowadzeniu aborcji.

Prawo to jest rzadko egzekwowane, a ostatni znany przypadek skazania kogoś na karę więzienia miał miejsce w 1980 roku. Jednak w tym miesiącu kobieta została oskarżona na mocy ustawy antyaborcyjnej, ale nie została uwięziona.

Źródło: Guardian

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną