Japoński sąd najwyższy sprzeciwia się ograniczeniom dotyczącym toalet dla transpłciowych pracowników
Japoński Sąd Najwyższy wydał we wtorek przełomową decyzję, orzekając przeciwko agencji rządowej, która zakazała transseksualnemu pracownikowi korzystania z damskiej toalety, według publicznego nadawcy NHK.
Japoński Sąd Najwyższy wydał we wtorek przełomową decyzję, orzekając przeciwko agencji rządowej, która zakazała transseksualnemu pracownikowi korzystania z damskiej łazienki, według publicznego nadawcy NHK.
Decyzja ta była pierwszym orzeczeniem sądu najwyższego dotyczącym praw mniejszości seksualnych w miejscu pracy, podała NHK.
Powódka jest 50-letnią pracownicą japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI). Według NHK, po urodzeniu przypisano jej płeć męską, ale od około 2008 r. zaczęła żyć jako kobieta, z wyjątkiem miejsca pracy.
W 2009 roku powiedziała swojemu przełożonemu, że chce identyfikować się jako kobieta w pracy i poprosiła o pozwolenie na korzystanie z damskiej toalety, donosi NHK. Prośba pracownicy została rozpatrzona pozytywnie, ale tylko w odniesieniu do toalety znajdującej się dwa piętra wyżej.
Następnie pracownica złożyła wniosek o poprawę sytuacji do National Personnel Authority (NPA), japońskiej agencji administracyjnej, która chroni prawa urzędników służby cywilnej, ale została odrzucona.
W 2015 r. powód złożył pozew przeciwko rządowi w Sądzie Okręgowym w Tokio, argumentując, że zakaz korzystania z niektórych toalet był dyskryminujący, podała NHK.
Źródło: CNN