Kard. McCarrick przed sądem zasłania się problemami z głową

0
0
1
Kard. McCarrick
Kard. McCarrick / Autorstwa Copyright World Economic Forum (www.weforum.org)www.swiss-image.ch/Photo by Andy Mettler - Cardinal McCarrick - World Economic Forum Annual Meeting Davos 2008, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11835481

Podczas niedawnej oceny psychologicznej McCarrick nie mógł sobie przypomnieć słów "proces", "naszyjnik" czy "rozrusznik serca", a na pytanie o nazwisko obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych odpowiedział wymijająco.

"Tak ... prezydent ... prezydent ... widzę go tuż przede mną ... znałem go, kiedy byłem w Waszyngtonie, a on był wiceprezydentem" - odpowiedział. "Och, znam go; po prostu nie pamiętam jego imienia!".

 Jego brak słów oszczędził mu kary więzienia w sądzie w Massachusetts.

W dniu 30 sierpnia sędzia stanowego sądu okręgowego na przedmieściach Bostonu w Dedham oddalił zarzuty o molestowanie seksualne przeciwko McCarrickowi, orzekając, że 93-letni obecnie były kardynał, który na zdjęciach wygląda na słabego i mocno pochylonego, nie jest psychicznie kompetentny, by stanąć przed sądem.

Prokuratorzy wnieśli o oddalenie sprawy.

Orzeczenie zostało oparte na dwóch oddzielnych ocenach psychologicznych, jednej przeprowadzonej w grudniu 2022 r. dla zespołu obrony McCarricka, a drugiej w czerwcu przez eksperta wynajętego przez prokuratorów. Obie oceny wykazały, że zhańbiony były arcybiskup Waszyngtonu jest zbyt upośledzony poznawczo, aby aktywnie uczestniczyć w swojej obronie.

McCarrick pozostaje oskarżonym w sprawie karnej w Wisconsin i procesach cywilnych w innych stanach.

Profesor prawa z Columbii Daniel Richman powiedział CNA, że stwierdzenie przez sąd w Massachusetts, że McCarrick jest niekompetentny, by stanąć przed sądem, nie wiąże sądów w innych miejscach.

"Ale można sobie również wyobrazić, że ta sama prezentacja faktów zostanie przedstawiona innym sędziom w innych sprawach karnych, a tamtejszy sędzia może przynajmniej zauważyć, jeśli nie zainteresować się tym, jak inny sędzia rozstrzygnął sprawę" - powiedział Richman.

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną