Dramatyczne dane z Polski. Tak źle jeszcze nie było

0
0
4
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / pixabay

GUS opracował właśnie pewne dane dotyczące Polski. Tak źle jeszcze nie było.

Ostatnio GUS opublikował opracowanie pt. „Sytuacja demograficzna Polski do 2022 roku”. Jak się okazuje pod koniec ubiegłego roku liczba ludności wyniosła  37,8 mln. Jest to o  ponad 141 tys. mniej niż rok wcześniej. Ponadto w 2022 roku w Polsce urodziło się zaledwie 305 tysięcy dzieci. Jest to najmniej od czasu II wojny światowej. 

Jeszcze kilka lat temu rodziło się w Polsce około 400 tys. dzieci rocznie, 40 lat temu było to ponad 500 tys., dzisiaj liczba urodzeń oscyluje wokół 300 tys. rocznie i najprawdopodobniej w kolejnych latach będzie spadać "

-powiedział w rozmowie z mediami Michał Kot, który jest dyrektorem Instytutu Pokolenia. 

Wyjaśnił także co jest powodem znacznie niższej liczby urodzeń. 

"Spadek liczby urodzeń w kolejnych latach jest spowodowany dwoma czynnikami. Po pierwsze, jest mniej kobiet, które mogą urodzić dzieci. Kobiet w wieku 20–39 lat jest około 4,8 mln, ale jeszcze 20 lat temu było to 5,5 mln. Natomiast dziewczynek w wieku od 0 do 19 lat jest w tej chwili 3,7 mln, czyli za 20 lat będziemy mieli jeszcze mniej kobiet, które mogą urodzić dziecko. Liczba kobiet w wieku rozrodczym spadła o około 1/3"

-dodał. 

"Drugim czynnikiem jest spadek średniej liczby dzieci, którą urodzi kobieta w ciągu swojego życia"

-zaznaczył. 

Ponadto coraz więcej kobiet decyduje się na posiadanie mniejszej liczby dzieci lub samotne życie. 

"Około 30 proc. kobiet w wieku 40 lat nie ma żadnego dziecka, ze względu na wiek i na biologię prawdopodobnie już tego dziecka nie urodzi. Kiedy przyglądamy się badaniom osób bezdzietnych, dlaczego tych dzieci nie mają, to najczęstszym wskazaniem jest to, że kobiety nie znalazły odpowiedniego partnera. Czyli można powiedzieć, że samotność, rozpad więzi społecznych to najważniejszy problem polskiej demografii. Wpływ na to mają też kwestie ekonomiczne "

-przyznał. 

Stwierdził, że sporym problemem mogą być kwestie mieszkaniowe. 

"Największym wyzwaniem są kwestie mieszkaniowe, zwłaszcza problem „uwięzienia” młodych ludzi w małych mieszkaniach. Często są to mieszkania, na które jest wzięty kredyt, czasami jest to kredyt we frankach szwajcarskich, co utrudnia zmianę tego lokum"

-zakończył. 

Źródło: Redakcja

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną