NIK: Podczas pandemii rząd narażał życie Polaków i roztrwonił miliony złotych

0
0
6
Pandemia
Pandemia / Pixabay

Najwyższa Izba Kontroli zaprezentowała we wtorek raport, który jest miażdżący dla rządu, jeśli chodzi o jego postępowanie podczas pandemii.

Kontrolerzy zwrócili między innymi uwagę na słynne respiratory: "Szczególnym przypadkiem takiego nieprawidłowego wydatkowania środków publicznych były zakupy respiratorów od podmiotów nieposiadających doświadczenia w branży medycznej, dokonane w 2020 r. za pośrednictwem spółek z udziałem Skarbu Państwa lub bezpośrednio u prywatnego przedsiębiorcy przez ministra zdrowia za kwotę 44 mln. 702,4 tys. zł i przez ministra szefa KPRM za kwotę 37 mln. 622,1 tys. zł. Zakupiony w ten sposób sprzęt ze względu na braki skompletowania lub wady w niektórych przypadkach mógł zagrażać bezpieczeństwu pacjentów, wobec czego nie został przekazany do użytkowania".

Najbardziej raport piętnuje szpitale tymczasowe, które okazały się niecelowe i przepłacone: "Uruchomienie 14 szpitali tymczasowych w obiektach wielkopowierzchniowych kosztowało rząd 612 mln 596 tys. zł. Jedno łóżko w nich (zorganizowano ich 4121) kosztowało więc średnio 149 tysięcy. W przeliczeniu na jednego pacjenta — blisko 36 tys. zł".

Jak podkreśla Onet: "Cały raport liczy 136 stron. Niemal na każdej z nich znalazły się zastrzeżenia, wytyki, a czasem wręcz oskarżenia o narażanie Polaków nie tylko na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia — nie tylko tych chorujących na COVID, ale również pacjentów z innymi dolegliwościami, którzy ucierpieć mogli z powodu złej organizacji opieki zdrowotnej w czasie pandemii. A także o ogromną, idącą w dziesiątki milionów złotych niegospodarność".

Źródło: ONET

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną