USA i Iran mogą sfinalizować transakcję o wartości 6 mld dol.

0
0
2
Iran
Iran / Pixabay

Oczekuje się, że USA i Iran sfinalizują transakcję wymiany więźniów o wartości 6 mld dol.

Oczekuje się, że Stany Zjednoczone i Iran dokonają w poniedziałek kontrowersyjnej wymiany więźniów, obejmującej odmrożenie przez administrację Bidena 6 mld dol. irańskich pieniędzy za ropę naftową przetrzymywanych w Korei Południowej od 2018 roku.

Teheran i Waszyngton mają wymienić po pięciu więźniów, w tym konserwatora przyrody Morada Tahbaza, obywatela brytyjsko-amerykańskiego.

W ramach skomplikowanej i delikatnej umowy dyplomatycznej, przygotowywanej od miesięcy, pięciu Amerykanów ma zostać przetransportowanych z Teheranu do Kataru, a następnie do Waszyngtonu.

Republikanie i niektórzy byli irańscy więźniowie polityczni oskarżyli Joe Bidena o zawarcie porozumienia z państwem terrorystycznym nr 1 na świecie, które tylko zachęci Iran do utrzymania brania zakładników jako centralnej części swojego arsenału dyplomatycznego. Departament Stanu twierdzi, że pieniądze, które są uwalniane, to należące do Iranu pieniądze z ropy naftowej zamrożone przez administrację Trumpa w 2018 r., kiedy USA opuściły porozumienie nuklearne z Iranem.

Źródło: Guardian

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną