Pięciu Amerykanów więzionych przez lata w Iranie jest w drodze do USA

0
0
1
Samolot
Samolot / Pixabay

Pięciu Amerykanów więzionych przez lata w Iranie i powszechnie uważanych za zakładników jest w drodze do Stanów Zjednoczonych.

Ostatnie elementy kontrowersyjnej wymiany, w której pośredniczył Katar, zostały wprowadzone w życie, gdy 6 mld USD irańskich funduszy przechowywanych w Korei Południowej dotarło do banków w Doha.

To spowodowało, że czterech mężczyzn i jedna kobieta z Teheranu, którzy są również obywatelami Iranu, odlecieli wyczarterowanym samolotem do stolicy Kataru.

Spotkali się z nimi wysocy rangą urzędnicy amerykańscy i są teraz w drodze do Waszyngtonu.

Amerykanie to 51-letni biznesmen Siamak Namazi, który spędził prawie osiem lat w osławionym więzieniu Evin w Teheranie, a także 59-letni biznesmen Emad Shargi i 67-letni ekolog Morad Tahbaz, który posiada również obywatelstwo brytyjskie.

Stany Zjednoczone stwierdziły, że ich obywatele zostali uwięzieni na podstawie bezpodstawnych zarzutów w celu wywarcia nacisku politycznego.

Pierwszą oznaką osiągnięcia porozumienia było przeniesienie ich w połowie sierpnia z Evin do bezpiecznego domu w Teheranie.

Pięciu Irańczyków uwięzionych w amerykańskich więzieniach, głównie pod zarzutem naruszenia amerykańskich sankcji, również zostało ułaskawionych w ramach tej wymiany. Oczekuje się, że nie wszyscy z nich powrócą do Iranu.

Zostali oni wymienieni przez Iran jako Reza Sarhangpour, Kambiz Attar Kashani, Kaveh Lotfolah Afrasiabi, Mehrdad Moein Ansari i Amin Hasanzadeh.

Źródło: BBC

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną