Wystawa „Jan Matejko"!

0
0
1
Glinski
Glinski / flickr

Wystawa „Jan Matejko. Przedobrazy” została zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury w ramach uczczenia przypadającej w tym roku 185. rocznicy urodzin i 130. rocznicy śmierci wybitnego polskiego malarza.

"To jest wystawa szczególna, która jest dla nas poznawczą niespodzianką, bo pokazuje, jak przygotowuje się te wielkie płótna, które możemy oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie czy Zamku Królewskim w Warszawie. Bardzo dziękuję Narodowemu Centrum Kultury i Muzeum Narodowemu w Warszawie, że możemy dzisiaj prezentować 43 rysunki i szkice do obrazów Jana Matejki pochodzące z różnych okresów jego twórczości"

-powiedział  minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

"W XIX w. w dużej mierze to sztuka i kultura niosła naszą niepodległość. Jan Matejko był świadomy, że trzeba pełnić misję patriotyczną i robił to, jako artysta, za pomocą swojej sztuki, która odwoływała się także do ówczesnych wydarzeń. Poruszał tematy m.in. zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem, hołdu pruskiego czy hołdu carów Szujskich. Jan Matejko był bardzo świadomy polskiej historii, przedstawiał ją tak ekspresyjnie, że nasza współczesna świadomość historyczna filtrowana jest przez jego obrazy. Wydarzenia i postacie historyczne wyobrażamy sobie często przez obrazy, które namalował Jan Matejko:

-dodał. 

Źródło: Redakcja

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną