Musk zaczyna testy swoich czipów mózgowych na ludziach

0
0
3
Chip
Chip / Pixabay

Neuralink, startup Elona Muska zajmujący się implantami mózgowymi, rozpoczyna testy na ludziach.

Kontrowersyjny startup biotechnologiczny Elona Muska, Neuralink, otworzył we wtorek rekrutację do swojego pierwszego badania klinicznego na ludziach, zgodnie z blogiem firmy.

Po otrzymaniu zgody od niezależnej komisji rewizyjnej, Neuralink ma rozpocząć oferowanie implantów mózgowych pacjentom z paraliżem w ramach badania PRIME. PRIME, skrót od Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface, jest przeprowadzany w celu oceny zarówno bezpieczeństwa, jak i funkcjonalności implantu.

Pacjenci biorący udział w badaniu będą mieli chirurgicznie umieszczony chip w części mózgu, która kontroluje chęć poruszania się. Chip, zainstalowany przez robota, będzie następnie rejestrował i wysyłał sygnały mózgowe do aplikacji, a początkowym celem jest "zapewnienie ludziom możliwości kontrolowania kursora komputerowego lub klawiatury za pomocą samych myśli", napisała firma.

Osoby z porażeniem czterokończynowym spowodowanym uszkodzeniem rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym lub stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS) mogą zakwalifikować się do sześcioletniego badania - 18 miesięcy wizyt w domu i klinice, a następnie wizyty kontrolne przez pięć lat. Zainteresowane osoby mogą zarejestrować się w rejestrze pacjentów na stronie internetowej Neuralink.

Musk pracuje nad celem Neuralink, jakim jest wykorzystanie implantów do połączenia ludzkiego mózgu z komputerem od pięciu lat, ale firma do tej pory testowała tylko na zwierzętach. Firma stanęła również w obliczu kontroli po śmierci małpy podczas testów projektu w 2022 r. w ramach wysiłków mających na celu skłonienie zwierzęcia do gry w Ponga, jedną z pierwszych gier wideo.

W swojej nowej książce o założycielu Neuralink, autor Walter Isaacson poinformował, że Musk został zainspirowany przez autorów science fiction, takich jak Iain Banks, do poszukiwania "technologii interfejsu człowiek-maszyna zwanej" koronką neuronową ", która jest wszczepiana ludziom i może łączyć wszystkie ich myśli z komputerem.

Źródło: CNN

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną