W Kongresie znów gorąco. Pierwszy taki wniosek w historii

0
0
0
Kongres
Kongres / Pixabay

Przewodniczący Izby Reprezentantów USA Kevin McCarthy walczy o swoje polityczne życie po tym, jak republikanin złożył wniosek o jego odwołanie.

Odpowiadając na ruch Matta Gaetza, McCarthy napisał w mediach społecznościowych: "Do dzieła". Pan Gaetz odparł: "Właśnie to zrobiłem".

Napięcia między dwoma Republikanami zagotowały się w weekend po tym, jak marszałek przyjął z pomocą Demokratów ustawę o finansowaniu agencji rządowych.

Żaden amerykański marszałek nigdy nie został usunięty z urzędu przez tak zwany wniosek o opuszczenie stanowiska.

Przywódcy mają dwa dni na poddanie ustawy pod głosowanie, choć mogą zostać użyte narzędzia proceduralne, aby udaremnić ten proces.

Aby odwołać marszałka w głosowaniu, potrzeba zwykłej większości w Izbie - 218 głosów, gdy nie ma wolnych miejsc.

Republikanie kontrolują Izbę niewielką większością 221-212 głosów. Ale tylko garstka twardogłowych Republikanów zasygnalizowała chęć usunięcia McCarthy'ego.

Marszałek jest drugim w kolejce do prezydentury po wiceprezydencie USA. Określa on priorytety legislacyjne niższej izby Kongresu, kontroluje przydziały do komisji i może tworzyć lub łamać program Białego Domu.

Porozumienie zawarte pod koniec soboty, które zapobiegło zamknięciu rządu, pominęło 6 miliardów dolarów finansowania dla Ukrainy, ponieważ Gaetz z Florydy i inni konserwatyści twierdzili, że Stany Zjednoczone wydały zbyt dużo na wojnę tego kraju z Rosją.

 

Źródło: BBC

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną