Węgry dopięły swego. UE odblokuje im 13 mld euro

0
0
4
Budapeszt
Budapeszt / Pixabay

Bruksela odmrozi węgierskie fundusze, szukając pomocy dla Ukrainy. Odblokowanie 13 mld euro może zapewnić poparcie Orbána dla uzupełnienia budżetu UE i pomocy dla Kijowa.

Komisja Europejska przygotowuje się do uwolnienia miliardów euro z funduszy UE dla Węgier, które są obecnie zamrożone z powodu obaw o praworządność, co może zapewnić poparcie Budapesztu dla zwiększenia budżetu bloku i znaczącej pomocy finansowej dla Ukrainy.

Uwolnienie funduszy, które są zamrożone od grudnia ubiegłego roku, oznaczałoby zwycięstwo premiera Viktora Orbána, który obiecał, że nie zgodzi się na żadne zwiększenie budżetu UE, dopóki dostęp Węgier do niego nie zostanie przywrócony.

Komisja zamierza odmrozić około 13 mld euro finansowania przed końcem listopada, poinformowało FT trzech urzędników poinformowanych o dyskusjach. Dwóch z nich stwierdziło, że wypłata środków była częściowo podyktowana chęcią zapewnienia poparcia Orbána dla zwiększenia budżetu.

W grudniu ubiegłego roku UE zamroziła 22 mld euro z funduszy spójności przyznanych Węgrom po tym, jak uznała, że kraj ten nie przestrzega zasad ochrony praw człowieka i praworządności. Fundusze spójności mają na celu pomóc słabiej rozwiniętym członkom bloku 27 państw zlikwidować lukę inwestycyjną i poprawić ich infrastrukturę.

Węgry wprowadziły reformy sądownictwa w maju w odpowiedzi na żądania Brukseli - co pozwoliłoby Komisji na odblokowanie 13 mld euro, czyli ponad połowy zamrożonych funduszy, powiedzieli urzędnicy pod warunkiem zachowania anonimowości.

Stefan de Keersmaecker, rzecznik Komisji, powiedział, że Bruksela napisała do węgierskiego rządu 26 września, prosząc o "wyjaśnienia" niektórych szczegółów reform.

"Jak tylko Węgry odpowiedzą na te pytania, Komisja będzie kontynuować swoją ocenę" - dodał.

Postępy w przywracaniu Węgrom dostępu do funduszy pojawiają się, gdy Bruksela stara się uzyskać jednomyślne poparcie dla zwiększonego budżetu przed końcem roku, w szczególności w celu zapewnienia ciągłej pomocy finansowej dla Kijowa.

Poczucie pilności zwiększa decyzja Kongresu USA z zeszłego tygodnia o rezygnacji z pomocy dla Ukrainy w wysokości 6 mld USD w celu uzgodnienia nowej ustawy o finansowaniu rządu.

Źródło: Financial Times

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną