"Takie jak 15 papierosów dziennie". WHO ogłasza kolejny globalny problem zdrowia publicznego

0
0
0
Budynek centrali WHO w Genewie
Budynek centrali WHO w Genewie / Autorstwa I, Yann, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2367501

WHO ogłasza samotność "globalnym problemem zdrowia publicznego".

Światowa Organizacja Zdrowia powołała międzynarodową komisję ds. samotności, która może być równie szkodliwa dla zdrowia jak palenie 15 papierosów dziennie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że samotność jest pilnym globalnym zagrożeniem dla zdrowia, a amerykański chirurg generalny stwierdził, że jej skutki śmiertelne są równoważne z paleniem 15 papierosów dziennie.

WHO powołała międzynarodową komisję ds. tego problemu - pod przewodnictwem amerykańskiego chirurga generalnego, dr Viveka Murthy'ego, i wysłannika Unii Afrykańskiej ds. młodzieży, Chido Mpemby - złożoną z 11 adwokatów i ministrów rządowych, w tym Ralpha Regenvanu, ministra ds. adaptacji do zmian klimatu w Vanuatu, i Ayuko Kato, ministra odpowiedzialnego za działania na rzecz samotności i izolacji w Japonii.

Komisja powstała po tym, jak pandemia Covid-19 wstrzymała działalność gospodarczą i społeczną, zwiększając poziom samotności, ale także w obliczu nowej świadomości znaczenia tej kwestii. Komisja będzie działać przez trzy lata.

"[Samotność] wykracza poza granice i staje się globalnym problemem zdrowia publicznego, wpływającym na każdy aspekt zdrowia, dobrostanu i rozwoju" - powiedział Mpemba. "Izolacja społeczna nie zna wieku ani granic".

Według Murthy'ego, zagrożenia dla zdrowia są tak poważne, jak palenie do 15 papierosów dziennie, a nawet większe niż te związane z otyłością i brakiem aktywności fizycznej.

Podczas gdy samotność jest często postrzegana jako problem krajów rozwiniętych, Murthy powiedział, że wskaźnik jednej na cztery osoby starsze doświadczające izolacji społecznej jest podobny we wszystkich regionach świata.

Źródło: Guardian

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną