Polityk porównywany do Trumpa wygrał wybory prezydenckie w Argentynie

0
0
2
Javier Milei
Javier Milei / Wikimedia

Prawicowy polityk i były "tantryczny trener seksualny", który został porównany do Donalda Trumpa i który chce przyjąć dolara amerykańskiego, został wybrany na prezydenta Argentyny, co zostało opisane przed media jako "polityczne trzęsienie ziemi".

Javier Milei, który używa medium do komunikowania się ze swoim martwym psem w celu uzyskania porady w sprawach politycznych, pokonał argentyńskiego ministra gospodarki Sergio Massę w niedzielnej spolaryzowanej rundzie prezydenckiej zdominowanej przez fatalną gospodarkę kraju.

Massa przyznał się przed opublikowaniem przez organ wyborczy wyników, w których prawicowy populista Milei wygrał około 56 procent do 44 procent swojego rywala przy 99,4 procentach policzonych głosów.

Massa pogratulował swojemu przeciwnikowi, prawicowemu ekonomiście znanemu jako "el Loco" - lub Szaleniec - który obiecał wstrząsnąć narodem i z zadowoleniem przyjął częste porównania go do Trumpa.

Wraz ze swoim zwycięstwem w niedzielną noc, 53-letni płomienny ustawodawca rzucił Argentynę w nieznane, jeśli chodzi o to, jak ekstremalna będzie jego polityka, po kampanii, w której obracał piłą łańcuchową, aby symbolicznie zmniejszyć państwo do rozmiarów.

W przemówieniu wygłoszonym po swoim dramatycznym zwycięstwie obiecał, że "odbudowa Argentyny zaczyna się dzisiaj", dodając jednocześnie, że "osuszy bagno" w odniesieniu do powstrzymania wpływu specjalnych interesów i lobbystów.

Milei, który często przebiera się za swoje superbohaterskie alter-ego "Generał AnCap", co jest skrótem od anarchokapitalisty, zasłynął z wściekłego potępiania "kasty politycznej" w programach telewizyjnych.  

Jego obietnica gwałtownych, poważnych zmian odbiła się szerokim echem wśród Argentyńczyków znużonych roczną inflacją przekraczającą 140% i wskaźnikiem ubóstwa sięgającym 40%. Przejmie on władzę 10 grudnia.

Po ujawnieniu wyników, były prezydent Trump odpowiedział pochwałą dla Milei, który jest przeciwny aborcji i edukacji seksualnej, w wielu postach na swoim koncie Truth Social w niedzielę wieczorem, z przekręceniem jego słynnego hasła "Make America Great Again".

 

Źródło: dailymail

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną