Hiszpania: Shakira zapłaci miliony euro kary w głośnym procesie

0
0
2
Shakira
Shakira / Autorstwa Condé Nast (through Vogue Taiwan), CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=107804294

Shakira zgadza się zapłacić 7,3 miliona euro grzywny w ramach porozumienia z hiszpańskimi prokuratorami, aby zamknąć sprawę oszustwa podatkowego o wartości 14,5 miliona euro - i uniknąć kary więzienia.

Kolumbijska gwiazda muzyki pop Shakira zawarła w poniedziałek ugodę z prokuraturą, aby uniknąć procesu w Barcelonie w związku z zarzutami, że nie zapłaciła 14,5 miliona euro hiszpańskiego podatku dochodowego w latach 2012-2014.

W ramach ugody zaakceptowała zarzuty i grzywnę w wysokości 50% należnej kwoty, czyli ponad 7,3 miliona euro.

Przyjęła również kolejną grzywnę w wysokości 438 000 euro, aby uniknąć kary trzech lat więzienia, powiedział sędzia podczas pierwszej rozprawy.

"Czy uznajesz fakty i zgadzasz się z nowymi karami, o które wnioskowano?" - zapytał sędzia Jose Manuel del Amo Sanchez. "Tak" - odpowiedziała Shakira.

Ubrana w różowy garnitur, dopasowany do różowej torebki i okularów przeciwsłonecznych, przybyła kilka minut przed 10 rano w towarzystwie swoich prawników, pośród szału medialnego. W czwartek wieczorem Shakira zdobyła dwie nagrody Latin Grammy w Sewilli.

Wcześniej piosenkarka "Hips Don't Lie", która ma również drugie dochodzenie w sprawie oszustw podatkowych toczące się przed hiszpańskimi władzami, obiecała walczyć z tym, co nazwała fałszywymi oskarżeniami.

Prokuratura domagała się kary do ośmiu lat pozbawienia wolności i zwrotu należnych podatków.

Prokuratura twierdziła, że Shakira spędziła ponad połowę każdego roku w Hiszpanii, a zatem była zwykłym rezydentem tego kraju. Stwierdzono również, że nieruchomość w Barcelonie, którą kupiła w maju 2012 roku, służyła jako dom rodzinny.

Shakira, lat 46, mieszkała z byłą gwiazdą piłki nożnej Barcelony i Hiszpanii Gerardem Pique przez 11 lat, a para ma dwoje dzieci. Piosenkarka, której pełne nazwisko brzmi Shakira Isabel Mebarak Ripoll, przeprowadziła się do Miami po rozstaniu.

Hiszpańskie władze ścigały inne znane osobistości za uchylanie się od płacenia podatków, w tym piłkarzy takich jak Portugalczyk Cristiano Ronaldo, Argentyńczyk Lionel Messi i Brazylijczyk Diego Costa. Wszyscy zawarli ugody i zapłacili wysokie kary.

Źródło: fortune.com

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną