Franciszek interweniuje na niemieckiej drodze synodalnej, wyrażając "zaniepokojenie"

0
0
4
Papież Franciszek
Papież Franciszek / Pixabay

Papież Franciszek wyraził głębokie zaniepokojenie kierunkiem, w jakim zmierza Kościół katolicki w Niemczech, ostrzegając, że podejmowane obecnie konkretne kroki "grożą" podważeniem jedności z Kościołem powszechnym.

W uderzającej osobistej interwencji papież napisał list do czterech niemieckich świeckich katoliczek, który został opublikowany w niemieckiej gazecie Welt 21 listopada.

"Ja również podzielam obawy dotyczące licznych konkretnych kroków podejmowanych obecnie przez duże części tego lokalnego Kościoła, które grożą coraz większym oddalaniem się od wspólnej drogi Kościoła powszechnego" - napisał papież w swoim liście, który został napisany w języku niemieckim i podpisany "Franciszek".

Główną troską papieża jest dążenie do ustanowienia stałej "Rady Synodalnej", mieszanego organu świeckich i biskupów, który zarządzałby Kościołem katolickim w Niemczech. Papież podkreślił, że tego rodzaju "organ doradczy i decyzyjny (...) nie może być pogodzony z sakramentalną strukturą Kościoła katolickiego" i odniósł się do wcześniejszego zakazu wydanego przez Watykan na ten temat.

Przywództwo kontrowersyjnej Niemieckiej Drogi Synodalnej spotkało się niedawno w Essen 10 listopada. Ich celem jest ustanowienie Rady Synodalnej w Niemczech nie później niż w 2026 roku.

Papież zaproponował inną drogę dla Kościoła w Niemczech.

"Zamiast szukać "zbawienia" w coraz to nowych komisjach i dyskutować zawsze na ten sam temat z pewnym zaabsorbowaniem sobą", papież wezwał Kościół katolicki w Niemczech do "otwarcia się i wyjścia na spotkanie naszych braci i sióstr, zwłaszcza tych, którzy są (...) na progach naszych drzwi kościelnych, na ulicach, w więzieniach, w szpitalach, na placach i w miastach".

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną