Ronaldo stoi w obliczu pozwu o miliard dolarów

0
0
1
Ronaldo
Ronaldo / Pixabay

Cristiano Ronaldo stoi w obliczu pozwu o 1 mld dolarów za promowanie NFT Binance.

Pozew zbiorowy twierdzi, że promowanie przez piłkarza największej na świecie giełdy kryptowalut było "zwodnicze i niezgodne z prawem".

Cristiano Ronaldo otrzymał pozew zbiorowy o odszkodowanie w wysokości co najmniej 1 mld dol. za swoją rolę w promowaniu związanych z kryptowalutami "niewymienialnych tokenów" lub NFT, emitowanych przez giełdę kryptowalut Binance.

Pozew złożony w poniedziałek w sądzie federalnym w Południowym Dystrykcie Florydy twierdzi, że promocja Binance przez piłkarza była "zwodnicza i niezgodna z prawem".

Powodowie twierdzą, że partnerstwo Binance z głośnymi postaciami, takimi jak Ronaldo, doprowadziło ich do kosztownych i niebezpiecznych inwestycji.

"Dowody ujawniają teraz, że oszustwo Binance było w stanie osiągnąć taki poziom jedynie poprzez oferowanie i sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych, z chętną pomocą i wsparciem niektórych z najbogatszych, potężnych i uznanych organizacji i celebrytów na całym świecie - tak jak pozwany Ronaldo" - czytamy w pozwie.

Przedstawiciele portugalskiej gwiazdy, grającej obecnie w Arabii Saudyjskiej dla Al-Nassr, odmówili komentarza w czwartek. Binance, największa na świecie giełda kryptowalut, nie odpowiedziała natychmiast na prośby Associated Press o komentarz.

Ronaldo uruchomił swoją inauguracyjną kolekcję NFT "CR7" z Binance w listopadzie ubiegłego roku, przed Mistrzostwami Świata 2022. NFT - których ceny wywoławcze wahały się od równowartości około 77 dol. do 10 000 dol - zawierały siedem animowanych posągów przedstawiających Ronaldo z różnych momentów jego życia.

W pozwie stwierdzono, że działania promocyjne Ronaldo w ramach partnerstwa z Binance były "niezwykle udane" - twierdząc, że po ogłoszeniu NFT Ronaldo odnotowano 500% wzrost wyszukiwań online przy użyciu słowa kluczowego "Binance". Według pozwu, NFT na poziomie premium wyprzedały się w ciągu pierwszego tygodnia.

Pozew twierdzi również, że Ronaldo powinien był ujawnić, ile Binance zapłaciło mu za partnerstwo. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zauważyła wcześniej, że prawo federalne wymaga od celebrytów publicznego ujawnienia, ile płacą za promowanie papierów wartościowych, w tym aktywów kryptograficznych.

NFT to zwykłe obrazy cyfrowe z dołączonym numerem wersji, które zostały dodane do łańcucha blokowego kryptowaluty, procesu mającego na celu uczynienie ich "unikalnymi" przedmiotami kolekcjonerskimi. NFT cieszyły się krótkim boomem, ale od tego czasu ich wartość w dużej mierze spadła, ponieważ branża kryptowalut została naznaczona skandalami i załamaniami rynku.

Źródło: Guardian

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną