Odbyło się spotkanie opłatkowe Związku Polaków na Litwie i polskich organizacji

2
0
3
zdjęcie z l24.lt
zdjęcie z l24.lt / © L24.lt (Fot. Wiktor Jusiel)

W Domu Kultury Polskiej w Wilnie miało dziś miejsce spotkanie opłatkowe. Pojawili się tam członkowie, przyjaciele i sympatycy Związku Polaków na Litwie. Związek ten to bardzo wartościowa, a zarazem sztandarowa polska organizacja społeczna na Litwie

To wiceprezesi ZPL – Edyta Tamošiūnaitė i Edward Trusewicz zajęli się prowadzeniem całego spotkania. Na początku przywitali się mówiąc, że „Mijający rok był nacechowany prężną działalnością ZPL, a przyczyniło się do tego wiele osób. Za tę aktywność wszystkim Państwu dziękujemy”. Następnie życzenia świąteczne złożyli oddziałom i kołom ZPL na Wileńszczyźnie oraz środowiskom polskim z dalszych zakątków Litwy.  Edward Trusewicz podziękował wszystkim za to, że łączy nas Polskość. Jak podkreślił wciąż będą wierni swoim tradycjom. 

Pierwsze spotkania opłatkowe miały miejsce ponad 20 lat temu i odbyły się   z inicjatywy wieloletniego prezesa tej organizacji – Michała Mackiewicza. Podsumowując cały rok prezes tej organizacji europoseł Waldemar Tomaszewski przyznał, że rok 2023 był bardzo pracowity, a także zorganizowanych zostało wiele kulturalnych inicjatyw. 

"Spośród nich wymienił sztandarowe, wielotysięczne imprezy, organizowane przez ZPL. To m.in. majowa Parada Polskości, która w tym roku zgromadziła ok. 10 tysięcy rodaków. To również patriotyczno-historyczne wydarzenia, takie jak obchody rocznicy Operacji „Ostra Brama” na Rossie i w Krawczunach, Bitwy Warszawskiej w Zułowie, uroczystości ponarskie i in"

-czytamy na portalu l24.lt. 

Dodał, iż priorytetem jest pielęgnować pamięć o przodkach. Jako przykład inicjatyw wymieniony został Festyn Kultury Polskiej „Kwiaty Polskie” w Niemenczynie. Wystąpiło tam ponad 1000 artystów. Wspomniał też o świętach dożynkowych. 

W kolejnym roku odbędzie się 35-lecie działalności  ZPL. „Następny rok będzie jubileuszowy dla całego Związku Polaków na Litwie. Rok 35-lecia. W połowie kwietnia planujemy uroczystą galę” - mówił Europoseł Tomaszewski. Dodał, że w następnym roku odbędą się wybory na prezydenta, do Parlamentu Europejskiego i do Sejmu RL. Te ostatnie są niezwykle istotne dla Polaków, którzy zamieszkują Litwę, tak aby mogli oni zwiększyć swoją liczbę przedstawicieli w litewskim parlamencie. Zaznaczył, że siłą Polaków zamieszkujących Litwę jest ich jedność. Europoseł Tomaszewski podziękował wszystkim, w tym Związkowi Polaków na Litwie oraz innym organizacjom. Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia życzył by "Nowo Narodzone Dzieciątko Jezus "przyniosło nam nadzieję, szczęście, zdrowie, radość, a także pokój i spokój w naszych sercach, w naszych rodzinach i na całym świecie."

Na miejscu pojawił się też ambasador RP na Litwie Konstanty Radziwiłł. Przeczytał list od Andrzeja Dery, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP. "W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy oraz własnym, pragnę w symboliczny sposób przełamać się opłatkiem z każdym z Państwa, kierując płynące z serca życzenia. Niech dzisiejsze spotkanie stanie się źródłem siły i wszelkiego dobra, a wigilijny opłatek, którym będziecie się Państwo dzielić, umocni w was ducha jedności, dając poczucie wspólnoty z Ojczyzną. Dziękując wszystkim członkom Związku Polaków na Litwie za całoroczną działalność na rzecz budowania jedności rodaków i przekazywania dziedzictwa przodków kolejnym pokoleniom, życzę niegasnącej inspiracji w dalszej pracy" - czytamy w liście. Podziękował też członkom ZPL za wszelkie działania oraz obronę polskości. Przyznał, że Macierz dalej będzie robił wszystko aby wesprzeć Polaków mieszkających na Litwie nie tylko poprzez kulturę, historię czy naukę, ale również w obronie polskości. „Życzę Państwu Bożego Narodzenia!” - powiedział Ambasador. 

Życzenia na święta złożone zostały również przez Jarosława Narkiewicza, który jest przewodniczącym Rady Polonii Świata. Nie zapomniano również o zmarłych członkach ZPL. Odśpiewana została „Kolęda dla nieobecnych”. 

Zaproszona została znana i ceniona na Litwie piosenkarka Ewelina Saszenko, która zaśpiewała kolędy i pastorałki. „Bardzo się cieszę, że dzisiaj możemy tutaj, w Domu Polskim śpiewać polskie kolędy. Kolęda to jest coś wspaniałego, to ona nas łączy. Chcę was wszystkich zachęcić do śpiewania razem, żebyśmy wspólnie śpiewali to, co jest nam bardzo bliskie” - powiedziała. 

Następnie doszło do łamania się opłatkiem. Opłatki pobłogosławili  księża: Jarosław Spirydowicz, Franciszek Jusiel, Tadeusz Jasiński i Włodzimierz Sołowiej.

ZDJĘCIA Z WYDARZENIA MOŻNA ZOBACZYĆ - KLIKNIJ TUTAJ

Źródło: l24.lt

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną