Watykan potępił "masakrę" i nieproporcjonalną reakcję w Strefie Gazy

0
0
3
Gaza
Gaza / Pixabay

Izrael złożył oficjalną skargę po tym, jak wysoki rangą urzędnik watykański mówił o "rzezi" w Strefie Gazy i tym, co nazwał nieproporcjonalną izraelską operacją wojskową po atakach Hamasu z 7 października.

Ambasada Izraela przy Stolicy Apostolskiej nazwała komentarze kardynała Pietro Parolina, watykańskiego sekretarza stanu, "godnymi ubolewania". W środowym oświadczeniu ambasada stwierdziła, że Parolin nie wziął pod uwagę tego, co nazwał istotnymi faktami w ocenie legalności działań Izraela.

Przemawiając we wtorek na przyjęciu, Parolin potępił ataki Hamasu na Izrael z 7 października i wszelkie formy antysemityzmu. Zakwestionował jednak twierdzenia Izraela, jakoby działał w samoobronie, dokonując "rzezi" w Strefie Gazy.

"Powoływano się na prawo Izraela do samoobrony, aby uzasadnić, że ta operacja jest proporcjonalna, ale przy 30 000 zabitych tak nie jest" - powiedział.

Izrael już wcześniej sprzeciwiał się stanowisku Watykanu w sprawie wojny, w tym gdy papież Franciszek mówił o "terroryzmie". Franciszek, który codziennie przemawia za pośrednictwem wideokonferencji do parafii w Gazie, w której mieszkają palestyńscy cywile, od tego czasu starał się być bardziej wyważony w swoich komentarzach, a ostatnio napisał list do narodu żydowskiego, w którym potwierdził szczególne relacje między chrześcijanami i Żydami.

W oświadczeniu skarżącym się na Parolina ambasada Izraela oskarżyła Hamas o przekształcenie Strefy Gazy w "największą bazę terrorystyczną, jaką kiedykolwiek widziano". Stwierdziła, że izraelskie siły zbrojne działały zgodnie z prawem międzynarodowym i że proporcja zabitych palestyńskich cywilów do "terrorystów" była mniejsza niż w innych konfliktach w Syrii, Iraku i Afganistanie.

W oświadczeniu w języku włoskim, które pierwotnie zostało wysłane pocztą elektroniczną do watykańskich dziennikarzy, ambasada użyła terminu "deplorevole" lub godne ubolewania, aby opisać komentarze Parolina. W czwartek ambasada wyjaśniła, że jej oryginalne oświadczenie zostało napisane w języku angielskim i odnosiło się do komentarzy Parolina jako "godnych ubolewania".

W czwartkowym artykule redakcyjnym na pierwszej stronie watykańskiej gazety L'Osservatore Romano zatytułowanym "Stop the Carnage", watykański dyrektor redakcyjny Andrea Tornielli podwoił stanowisko Watykanu. Tornielli zacytował ocalałą z Holokaustu Edith Bruck z Rzymu, która była bardzo krytyczna wobec reakcji izraelskiego rządu, który obwiniała za wzrost aktów antysemityzmu wobec Żydów na całym świecie.

Źródło: Ap news

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną