Dwie z domniemanych ofiar księdza Rupnika zabrały głos

0
0
6
o. Marco Rupnik
o. Marco Rupnik / Autorstwa Centroaletti - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58367041

Dwie domniemane ofiary nadużyć ze strony artysty mozaiki ojca Marko Rupnika po raz pierwszy publicznie wypowiedziały się w środę, szczegółowo opisując taktykę, jaką były jezuita rzekomo stosował, aby nimi manipulować.

Włoszka Gloria Branciani i urodzona w Słowenii Marjiam Kovač, byłe siostry z nieistniejącej już wspólnoty Loyola w Słowenii, podzieliły się swoimi historiami na konferencji prasowej w rzymskich biurach związku zawodowego włoskich dziennikarzy.

Dołączyła do nich znana prawniczka Laura Sgrò, która reprezentowała klientów w skandalu VatiLeaks, a także rodzinę Emanueli Orlandi, włoskiej dziewczyny, która zniknęła w tajemniczych okolicznościach kilkadziesiąt lat temu.

59-letnia Branciani zastanawiała się nad tym, jak jej wprowadzenie do wspólnoty było napędzane pragnieniem rozwoju jej życia duchowego, ale ostatecznie została poddana duchowemu, psychicznemu i fizycznemu znęcaniu się, co doprowadziło do "całkowitej utraty mojej tożsamości".

Opisując dynamikę rzekomej manipulacji Rupnika, Branciani opowiedziała, jak to wieloaspektowe nadużycie odzwierciedlało głębsze i bardziej intymne "nadużycie sumienia" i było całkowitym naruszeniem głębokiej intymności jej życia duchowego.

Twierdziła, że Rupnik wykorzystał jej zainteresowanie sztuką i kulturą, "aby wywrzeć presję na moją osobowość", co pozwoliło mu wpłynąć na zmianę jej "pomysłów, sposobu myślenia, sposobu zachowania, sposobu ubierania się".

"Tak więc narzucając swoją duchową, teologiczną i artystyczną wizję, miał coraz większą władzę nade mną, wyłączną władzę" - powiedziała Branciani.

W jednym z przykładów twierdziła, że podczas pobytu w jego pracowni artystycznej, która była również miejscem, w którym odbywały się sesje kierownictwa duchowego, Rupnik podczas malowania "wpatrywał się w części mojego ciała", a następnie wykonał seksualnie sugestywny gest, który Rupnik rzekomo porównał do aktu biblijnego objawienia Bożego, które wyrażało "mądrość ojca".

 

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną