Słowacki premier: Członkowie UE i NATO rozważają wysłanie wojsk na Ukrainę

0
0
6
Robert Fico
Robert Fico / Autorstwa European Commission (Lukasz Kobus) - Audiovisual Service, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=139716358

Kilku członków UE i NATO rozważa rozmieszczenie wojsk na Ukrainie, stwierdził w poniedziałek premier Słowacji Robert Fico.

Przemawiając przed poniedziałkowym spotkaniem przywódców państw UE i NATO w Paryżu w celu omówienia zbiorowej strategii Zachodu w sprawie Ukrainy, Fico zacytował "zastrzeżony dokument" zawierający listę tematów do omówienia w Paryżu, które "wywołują ciarki na plecach".

"Tematy te", powiedział, "sugerują, że wiele państw członkowskich NATO i UE rozważa wysłanie wojsk na Ukrainę na zasadzie dwustronnej".

"Nie mogę powiedzieć, w jakim celu i co będą tam robić".

Według Fico, wojna na Ukrainie nie przebiega zgodnie z oczekiwaniami: "To [paryskie] spotkanie jest potwierdzeniem, że ukraińska strategia Zachodu całkowicie zawiodła", powiedział, nie podając szczegółów.

Przemawiając po spotkaniu słowackiej rady bezpieczeństwa i gabinetu w poniedziałek rano, Fico powiedział, że takie plany grożą eskalacją wojny na Ukrainie i podkreślił, że Słowacja nie będzie w niej uczestniczyć.

Przyjazny Rosji słowacki przywódca znalazł się wcześniej pod ostrzałem za swoje pro-moskiewskie stanowisko, mówiąc na przykład w styczniu, że jedynym sposobem na powstrzymanie wojny na Ukrainie jest oddanie przez Kijów części swojego terytorium.

Premier Czech Petr Fiala, który również ma wziąć udział w spotkaniu w Paryżu, zdementował wypowiedź Fico: "Republika Czeska z pewnością nie przygotowuje się do wysłania jakichkolwiek żołnierzy na Ukrainę, nikt nie musi się o to martwić".

Źródło: POLITICO

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną