Macron: wysłanie zachodnich wojsk lądowych na Ukrainę nie jest wykluczone

0
0
11
Emmanuel Macron
Emmanuel Macron / Autorstwa Quirinale.it, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=132801260

Premier Attal mówi, że Francja zrobi "wszystko", by powstrzymać Rosję na Ukrainie.

Francuski premier Gabriel Attal powiedział we wtorek, że nic nie jest poza stołem w zachodnich wysiłkach, aby zapobiec rosyjskiemu zwycięstwu na Ukrainie.

Przemawiając dzień po tym, jak prezydent Emmanuel Macron powiedział, że wysłanie zachodnich wojsk lądowych nie jest wykluczone, Attal powiedział, że "nie można niczego wykluczyć w wojnie".

Deklaracja ta pojawiła się również niecałe dwa tygodnie po tym, jak Francja podpisała pakt bezpieczeństwa z Ukrainą, obiecując "do 3 miliardów euro" dodatkowej pomocy wojskowej.

Attal powiedział nadawcy RTL, że "nie ma konsensusu" w sprawie jakiegokolwiek "oficjalnego" rozmieszczenia wojsk lądowych.

"Ale nie można wykluczyć żadnej dynamiki. Zrobimy wszystko, aby Rosja nie mogła wygrać tej wojny" - powiedział, używając tych samych słów, co Macron dzień wcześniej.

Macron, po zorganizowaniu spotkania dwóch tuzinów europejskich przywódców w celu omówienia Ukrainy, w poniedziałek nakreślił ponury obraz Rosji, której pozycje, jak powiedział, "twardnieją" zarówno w domu, jak i na polu bitwy.

"Jesteśmy przekonani, że pokonanie Rosji jest niezbędne dla bezpieczeństwa i stabilności w Europie" - powiedział.

Odmówił powiedzenia więcej na temat stanowiska Francji, powołując się na potrzebę "strategicznej dwuznaczności", ale powiedział, że kwestia zachodnich wojsk na Ukrainie została wymieniona wśród "opcji".

Źródło: France24

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną