Były senator Józef P. z zarzutami

0
0
3
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Pixabay

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, 26 lutego 2024 roku w Poznaniu funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 4 osoby w śledztwie dotyczącym powoływania się na wpływy. Wśród zatrzymanych jest Józef P. były senator RP.

Sprawę prowadzi Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. To tam były parlamentarzysta i jego kompani usłyszeli zarzuty dotyczące powoływania się na wpływy wśród urzędników państwowych.

Z ustaleń śledztwa wynika, że Józef P. w zamian za korzyść osobistą, w postaci fikcyjnych umów o świadczeniu przez niego i Jarosława W. usług oraz zaświadczeń dotyczących wykonywania pracy podjął się działania, które miało doprowadzić do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji do przetwarzania odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne. Fikcyjne umowy i zaświadczenia zostały następnie przedłożone przez Józefa P. i Jarosława W., w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu w celu uzyskania orzeczenia o odbyciu kary pozbawienia wolności w ramach dozoru elektronicznego.

Kolejny z zatrzymanych - Jarosław W. usłyszał zarzuty powoływania się na wpływy w Narodowym Funduszu Zdrowia, Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym oraz wśród urzędników administracji państwowej. Za załatwienie tamprez niego określonych spraw rekompensatą miały być korzyści osobiste w postaci umów, zaświadczenia o pracy oraz korzyści majątkowe w wycenione na ponad 26 tysięcy złotych.

Pozostali dwaj zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące obietnicy udzielania korzyści osobistych i majątkowych w zamian za załatwienia określonych spraw w Narodowym Funduszu Zdrowia, Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym oraz wśród urzędników administracji państwowej.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Wobec podejrzanego Jarosława W. prokurator wystąpił do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Wobec Józefa P. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu kontaktowania się z określonymi osobami.

Pozostali z zatrzymanych mają dozór dozór policji, poręczenia majątkowe w wysokości od 10 do 50 tysięcy złotych, zakaz opuszczania kraju, a jeden z nich także zakaz kontaktowania się z współpodejrzanymi i świadkami.

 

Źródło: Prokuratura Krajowa

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną