Francuzi zakazują "szybkiej mody" (fast fashion)
Francuska niższa izba parlamentu zatwierdziła w czwartek projekt ustawy nakładającej kary na produkty ultraszybkiej mody, sprzedawane przez firmy takie jak chiński Shein, w celu zrekompensowania ich wpływu na środowisko.
Ustawa wzywa do stopniowego zwiększania kar do 10 euro za pojedynczy element odzieży do 2030 r., a także do zakazu reklamowania takich produktów.
Wszyscy głosujący ustawodawcy jednogłośnie zatwierdzili ustawę, która trafi do Senatu, zanim stanie się obowiązującym prawem.
Popularność sprzedawców detalicznych Shein i Temu - którzy skalują zamówienia w oparciu o popyt dzięki ultra-elastycznym łańcuchom dostaw - zakłóciła sektor detaliczny, podczas gdy uznani gracze, tacy jak Zara i H&M, nadal w dużej mierze polegają na przewidywaniu preferencji kupujących.
"Ta ewolucja sektora odzieżowego w kierunku efemerycznej mody, łącząca zwiększone ilości i niskie ceny, wpływa na nawyki zakupowe konsumentów, tworząc impulsy zakupowe i ciągłą potrzebę odnowy, co nie pozostaje bez konsekwencji środowiskowych, społecznych i ekonomicznych" - czytamy w ustawie.
Shein powiedział w oświadczeniu dla Reutersa, że produkowane przez niego ubrania zaspokajają istniejący popyt, co pozwala na utrzymanie wskaźnika niesprzedanych ubrań na niskim, jednocyfrowym poziomie, podczas gdy tradycyjni gracze mogą mieć do 40% odpadów.
Dodał, że jedynym skutkiem ustawy będzie "pogorszenie siły nabywczej francuskich konsumentów w czasie, gdy już odczuwają skutki kryzysu kosztów utrzymania".
Pisząc na X, francuski minister środowiska, Christophe Béchu, opisał ustawę jako "duży krok naprzód", dodając: "Podjęto duży krok w celu zmniejszenia wpływu sektora tekstylnego na środowisko".
Źródło: CNN