Kongres Peru zatwierdza przepisy chroniące dzieci nienarodzone

4
0
6
Kongres Peru
Kongres Peru / By Congreso de la República del Perú from Lima, Perú - Ministros de justicia y trabajo asistirán hoy martes a comisiones del Congreso, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30803131

Peruwiański Kongres przyjął szerokim marginesem głosów ustawę, która ustanawia obowiązek państwa do zagwarantowania "ochrony ciąży, ciężarnej matki, nienarodzonego dziecka i ich środowiska rodzinnego".

Ustawa, sponsorowana przez kongresmenkę Rosangelę Barbarán z partii Fuerza Popular (Siła Ludowa), została przyjęta 13 marca głosami 87-18, przy siedmiu głosach wstrzymujących się, i została wysłana do prezydenta kraju, Dina Boluarte.

W wywiadzie dla ACI Prensa, hiszpańskojęzycznego partnera informacyjnego CNA, dyrektor latynoamerykańskiego biura Instytutu Badań Populacyjnych, Carlos Polo, powiedział, że ustawa stanowi "prawdziwy postęp w programie poszanowania życia poczętego dziecka".

Polo dodał, że 25 marca, w Dniu Dziecka Nienarodzonego w Peru, odbędzie się ważna uroczystość upamiętniająca osiągnięcie, jakim jest "ustanowienie przez Kongres ustawą, że państwo chroni oba życia".

Artykuł 2 ustawy stanowi, że zarówno państwo, jak i społeczeństwo, a zwłaszcza pracownicy służby zdrowia, są zobowiązani do zapewnienia szczególnej ochrony w okresie ciąży, porodu i połogu. Ochrona ta obejmuje wszystkie podmioty, zarówno publiczne, jak i prywatne.

Jednym z najważniejszych postanowień tej ustawy jest uznanie prawa dzieci do urodzenia się "w zdrowym, godnym i bezpiecznym środowisku". Ponadto prawo ojca jest również uznawane we wszystkim, co jest korzystne dla tych ważnych faz procesu ciąży.

W praktyce, podkreślił Polo, nowa ustawa promuje politykę publiczną, która gwarantuje kompleksową opiekę zdrowotną dla matki i nienarodzonego dziecka, w tym badania prenatalne, odżywianie matki, przygotowanie do porodu, stymulację prenatalną, poród i opiekę poporodową, odpoczynek poporodowy, wczesną stymulację, profilaktykę i wczesną diagnozę, wczesną opiekę i rehabilitację, poradnictwo rodzinne i terapię, a także edukację zdrowotną i wsparcie dla przedsiębiorczych rodzin.

Polo dodał, że w oparciu o tę ustawę żaden podmiot nie będzie mógł "wykorzystywać kodeksu karnego jako wymówki, aby powiedzieć, że w Peru istnieje prawo do "aborcji terapeutycznej" i że jest ona legalna".

"Nie będą też mogli nadal powoływać się na katastrofalne orzeczenie Trybunału Międzyamerykańskiego w sprawie Artavia Murillo przeciwko Kostaryce, które mówi, że życie i zdrowie matki jest ważniejsze niż życie poczętego dziecka" - wyjaśnił Polo.

Peruwiański kodeks karny stanowi, że aborcja "nie jest karalna", gdy "jest jedynym sposobem na uratowanie życia kobiety w ciąży lub uniknięcie poważnego i trwałego uszczerbku na jej zdrowiu". Jednak od początku sierpnia ubiegłego roku zdarzały się przypadki aborcji dokonywanych na wykorzystywanych seksualnie nieletnich, uzasadniane jako aborcja "terapeutyczna".

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną