Ambasadorowie UE zgadzają się na "nowy kompromis" w sprawie umowy handlowej z Ukrainą
Ambasadorowie UE "uzgodnili nowy kompromis" w sprawie przedłużenia umowy handlowej z Ukrainą, zapewniając "zrównoważone podejście między wsparciem dla Ukrainy a ochroną rynków rolnych UE", ogłosiła 27 marca belgijska prezydencja Rady UE.
"Kompromis ten zostanie teraz przedstawiony (Parlamentowi Europejskiemu) w celu osiągnięcia szybkiego porozumienia", napisała prezydencja na X.
UE wprowadziła umowę o wolnym handlu dla Ukrainy, aby przezwyciężyć ograniczenia eksportowe po inwazji Rosji na pełną skalę i blokadzie ukraińskich portów na Morzu Czarnym w 2022 roku. Polska, Bułgaria, Węgry, Rumunia i Słowacja stały się alternatywnymi szlakami eksportowymi, co wzburzyło lokalnych rolników.
Polscy rolnicy blokują obecnie kilka przejść granicznych z Ukrainą w proteście przeciwko importowi ukraińskich produktów rolnych, twierdząc, że ich ukraińscy konkurenci wypierają ich z rynku.
W dniu 7 marca Komisja Handlu Międzynarodowego poparła wniosek Komisji Europejskiej o ponowne przedłużenie umowy handlowej z czerwca 2024 r. do czerwca 2025 r., wprowadzając jednocześnie "hamulec bezpieczeństwa" na wypadek, gdyby import ukraińskiego drobiu, cukru i jaj przekroczył poziomy z lat 2022 i 2023.
Tydzień później Parlament Europejski zwrócił wniosek z nowymi poprawkami mającymi na celu wzmocnienie "zabezpieczeń dla rolników UE w przypadku gwałtownego wzrostu importu ukraińskich produktów", pozostawiając sprawę do dalszej dyskusji między komisją a Radą UE.
Źródło: kivindependent