Brytyjscy i czescy ministrowie wśród celów hakerskich Chin

0
0
1
Praga
Praga / Pixabay

W 2021 r. chińscy hakerzy powiązani z państwem obrali za cel cyberataków prominentnych europejskich prawodawców.

Minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej i brytyjski minister ds. Europy znaleźli się wśród celów ujawnionej w tym tygodniu kampanii cyberszpiegowskiej Pekinu.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i inne kraje wezwały w tym tygodniu do przeprowadzenia kampanii online w 2021 r. przez chińskich hakerów powiązanych z państwem. Departament Sprawiedliwości USA opublikował akt oskarżenia, a Wielka Brytania nałożyła sankcje na grupę hakerską, znaną jako APT31, twierdząc, że hakerzy mieli powiązania z chińskim Ministerstwem Bezpieczeństwa Państwowego.

Grupa w 2021 roku wysłała "ponad 1000 e-maili na ponad 400 unikalnych kont" członków koalicji prawodawców krytycznych wobec Pekinu, zwanej Międzyparlamentarnym Sojuszem w sprawie Chin (IPAC), aby spróbować zebrać dane na temat aktywności członków w Internecie i urządzeń cyfrowych, podano w amerykańskim akcie oskarżenia.

Wśród celów ataków: Brytyjska minister ds. Europy Nusrat Ghani, członkini IPAC w czasie ataków, która została powołana na stanowisko ministra we wtorek, oraz czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavský, również członek grupy.

"To tylko potwierdza ocenę zawartą w naszej Strategii Bezpieczeństwa, która stwierdza, że rosnąca asertywność Chin jest wyzwaniem systemowym, z którym należy sobie poradzić w koordynacji z naszymi transatlantyckimi sojusznikami" - powiedział Lipavský w komentarzu dla POLITICO. Cyberataki miały miejsce około rok przed tym, jak Lipavský został ministrem.

Ghani, będąc członkiem parlamentu w 2021 r., powiedział parlamentowi Wielkiej Brytanii w lipcu 2021 r., że Chiny zhakowały konta IPAC i wezwał rząd do szybkiego działania. Amerykański akt oskarżenia mówi, że Chiny zaatakowały 43 brytyjskie konta parlamentarne, z których większość była członkami IPAC.

Poproszona o odpowiedź Ghani nie zaprzeczyła, że znalazła się w grupie polityków, którzy byli celem kampanii. Biuro Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju nie udzieliło komentarza na czas publikacji.

Amerykańscy prokuratorzy stwierdzili w swoim akcie oskarżenia, że chińska grupa hakerska przeprowadzała cyberataki na amerykańskich urzędników politycznych i państwowych od co najmniej 2015 roku, w tym podszywając się pod znanych amerykańskich dziennikarzy, aby nakłonić ofiary do kliknięcia linków, które wyodrębniają informacje o ich miejscu pobytu i urządzeniach cyfrowych.

Hakerzy wykorzystywali bardziej szkodliwe narzędzia programowe w innych kampaniach wymierzonych w USA; akt oskarżenia nie stwierdza, że narzędzia te były wykorzystywane przeciwko europejskim celom w kampanii e-mailowej z 2021 r. skierowanej do członków IPAC.

 

Źródło: POLITICO

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną