Francja dostarczy Ukrainie pociski rakietowe i pojazdy opancerzone

0
0
3
Rakieta Aster
Rakieta Aster / By www.esercito.difesa.it, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=119305662

Paryż wyśle "setki" pojazdów w ciągu najbliższego roku, powiedział Sébastien Lecornu w wywiadzie dla La Tribune Dimanche.

Francja wyśle na Ukrainę nowe rakiety ziemia-powietrze i stare pojazdy opancerzone, powiedział w niedzielę minister obrony tego kraju.

Sébastien Lecornu powiedział La Tribune Dimanche, że prezydent Emmanuel Macron poprosił go o zaprojektowanie "nowego pakietu pomocy", aby pomóc Kijowowi w obronie przed inwazją Rosji.

Będzie on "w szczególności obejmował stary sprzęt naszych armii, który jest nadal sprawny", powiedział. "Aby utrzymać tak długą linię frontu, ukraińska armia potrzebuje na przykład naszych pojazdów opancerzonych - jest to absolutnie kluczowe dla mobilności wojsk i jest częścią próśb Ukrainy".
Reklama

Zapytany, ile pojazdów dostarczy Francja, Lecornu powiedział: "Mówimy w setkach na rok 2024 i początek 2025".

Powiedział, że Francja dostarczy również Ukrainie "nową partię pocisków Aster 30". "Opracowujemy również zdalnie sterowaną amunicję w bardzo krótkim czasie, aby dostarczyć ją Ukraińcom już tego lata" - powiedział.

Dostawy broni odbywają się wśród oskarżeń - w szczególności ze strony Niemiec - że Paryż nie przykłada się do pomocy wojskowej dla Ukrainy. Niemieccy urzędnicy publicznie wyrażali frustrację wielkością pomocy Francji dla Kijowa. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wielokrotnie wzywał do przeprowadzenia audytu wkładów krajowych w ramach dyskusji na temat tego, jak skalibrować fundusz UE mający na celu zwrot państwom ich darowizn wojskowych na rzecz Kijowa.

W niedzielę Rosja kontynuowała ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Rosyjski atak rakietowy w zachodnim obwodzie lwowskim w niedzielę zabił jednego człowieka, podczas gdy inny zginął w ataku na północnym wschodzie, podała Associated Press.

Ukraińskie siły powietrzne poinformowały, że zestrzeliły dziewięć z 11 dronów typu Shahed wystrzelonych przez Rosję w ciągu nocy, a także dziewięć z 14 pocisków manewrujących.

Tymczasem setki tysięcy mieszkańców ukraińskiego regionu Odessy zostało pozbawionych prądu w niedzielę po tym, jak odłamki z zestrzelonego rosyjskiego drona spowodowały pożar w zakładzie energetycznym, jak podał gubernator Ołeh Kiper.

Niedzielne ataki miały miejsce zaledwie kilka dni po tym, jak Moskwa wystrzeliła 99 pocisków rakietowych i dronów w zmasowanym ataku na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Trzy elektrownie zostały poważnie uszkodzone w wyniku tego ataku, podała ukraińska firma energetyczna DTEK.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w niedzielę dekret ustanawiający rutynową wiosenną kampanię poborową, wzywając 150 000 obywateli do służby wojskowej, podał w niedzielę post na stronie internetowej Kremla. Wszyscy mężczyźni w Rosji są zobowiązani do odbycia rocznej obowiązkowej służby wojskowej.

 

Źródło: POLITICO

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną