Kanada wyrzuciła przeterminowane szczepionki na COVID-19 o wartości 1,5 miliarda dolarów

0
0
9
Szczepionka
Szczepionka / Pixabay

Rząd Trudeau nadal otrzymuje szczepionki przeciwko COVID-19, jednocześnie wyrzucając przeterminowane szczepionki o wartości 1,5 miliarda dolarów.

Kanada zakontraktowała dostawę do 90,8 miliona szczepionek przeciwko COVID-19 do grudnia tego roku, pomimo zmniejszonego popytu ze strony Kanadyjczyków na eksperymentalne szczepionki.

Kanada nadal jest zobowiązana kontraktem do zakupu dostaw eksperymentalnych szczepionek przeciwko COVID, jednocześnie wyrzucając przeterminowane szczepionki o wartości 1,5 miliarda dolarów.   

Zgodnie z informacjami uzyskanymi 8 kwietnia przez Blacklock's Reporter, liberalny minister zdrowia Mark Holland ujawnił, że Kanada jest nadal zmuszana w ramach kontraktu do zakupu nowych szczepionek, mimo że Departament Zdrowia wyrzucił przeterminowane zastrzyki o wartości 1,59 miliarda dolarów.

"Ponieważ dodatkowe szczepionki zostały dopuszczone do użytku w Kanadzie, producenci zwiększyli moce produkcyjne, a popyt ze strony Kanadyjczyków spadł" - wyjaśnił Holland w notatce informacyjnej z 6 grudnia.   

"Ogólne marnotrawstwo wzrosło" - napisał. "Ponadto, ponieważ nowe preparaty zostały dopuszczone do użytku w celu uwzględnienia wariantów budzących obawy, marnotrawstwo starszych preparatów wzrosło".  

Zgodnie z notą informacyjną, kontrakty z firmami produkującymi szczepionki zmusiły Kanadyjską Agencję Zdrowia Publicznego do dalszego zakupu niechcianych szczepionek. Wśród dostawców znalazły się Pfizer Canada, Novovax Incorporated i Moderna Inc.

"Agencja Zdrowia Publicznego nie zamierza zamawiać dodatkowych szczepionek przeciwko COVID-19, gdy stałe dostawy kontraktowe w ramach istniejących umów zakupu z wyprzedzeniem zostaną zakończone pod koniec roku kalendarzowego 2024 w przypadku szczepionek z informacyjnym kwasem rybonukleinowym oraz w 2024 r. w przypadku szczepionek innych niż MRNA" - czytamy w nocie.

Chociaż w nocie nie ujawniono, ile jeszcze szczepionek Kanada jest zobowiązana dostarczyć, raport Departamentu Robót Publicznych z 2023 r. ujawnił, że do 31 grudnia 2024 r. zakontraktowano dostawę do 90,8 mln dawek.   

Od 24 listopada 2023 r. wyrzucono łącznie 52,9 mln dawek. Marnotrawstwo kosztowało Kanadyjczyków 1,59 miliarda dolarów, zgodnie z szacunkami Audytora Generalnego, że zastrzyki kosztują około 30 dolarów za dawkę.

Liberalny rząd, pod przywództwem premiera Justina Trudeau, wyjaśnił wcześniej, że zamówił dostawy szczepionek na lata w przyszłości, ponieważ spodziewał się, że Kanadyjczycy będą nadal przyjmować dawki przypominające eksperymentalnej szczepionki. 

Źródło: LifeSiteNews

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną