Będzie pomoc dla Ukrainy?

0
0
12
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Izba Reprezentantów USA ma głosować nad pakietem legislacyjnym o wartości 95 miliardów dolarów zapewniającym Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pomoc w zakresie bezpieczeństwa.

W sobotę kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów USA ma głosować nad pakietem o wartości 95 miliardów dolarów zapewniającym Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pomoc w zakresie bezpieczeństwa, pomimo ostrych sprzeciwów ze strony twardogłowych partyjnych.

Minęły ponad dwa miesiące, odkąd Senat z większością Demokratów przyjął podobne rozwiązanie, a przywódcy USA, od prezydenta Demokratów Joe Bidena po czołowego republikanina w Senacie Mitcha McConnella, wzywają znajdującego się w trudnej sytuacji spikera Izby Reprezentantów Mike’a Johnsona do poddania go pod głosowanie.

Johnson w tym tygodniu zdecydował się zignorować groźby obalenia ze strony twardogłowych członków swojej niepewnej większości 218–213 i forsować rozwiązanie obejmujące około 60,84 miliarda dolarów dla Ukrainy walczącej z dwuletnią rosyjską inwazją.

Pakiet czterech ustaw obejmuje także fundusze dla Izraela, pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Tajwanu i sojuszników w regionie Indo-Pacyfiku oraz środek obejmujący sankcje, groźbę zakazu należącej do Chin aplikacji społecznościowej TikTok oraz potencjalny transfer przejętych rosyjskich aktywów na Ukrainę.

„Świat obserwuje, co robi Kongres” – stwierdził Biały Dom w piątkowym oświadczeniu. „Przyjęcie tej legislacji wysłałoby potężny sygnał o sile amerykańskiego przywództwa w kluczowym momencie. Administracja wzywa obie izby Kongresu do szybkiego przesłania dodatkowego pakietu środków finansowych na biurko Prezydenta”.

W piątek ponadpartyjna większość Izby Reprezentantów 316-94 głosowała za przyjęciem projektu ustawy pod głosowanie, a przywódca większości w Senacie Chuck Schumer powiedział senatorom, aby byli gotowi do pracy w weekend, jeśli ustawa zostanie przyjęta przez Izbę zgodnie z oczekiwaniami.

„To nie jest idealne ustawodawstwo, nie jest to ustawodawstwo, które pisalibyśmy, gdyby Republikanie sprawowali władzę zarówno w Izbie, Senacie, jak i Białym Domu” – powiedział Johnson reporterom. „To najlepszy możliwy produkt, jaki możemy uzyskać w tych okolicznościach, aby zająć się tymi naprawdę ważnymi obowiązkami”.

Niektórzy Republikanie wyrazili silny sprzeciw wobec dalszej pomocy Ukrainie, a niektórzy argumentowali, że USA nie mogą sobie na to pozwolić, biorąc pod uwagę rosnący dług publiczny wynoszący 34 biliony dolarów. Wielokrotnie podnosili groźbę usunięcia Johnsona, który został spikerem w październiku po tym, jak jego poprzednik Kevin McCarthy został usunięty przez partyjnych twardogłowych.

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną