Zamiast kredy policja znalazła... kokainę

0
1
1
Policja
Policja / Autorstwa Kub347 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81432849

Wspólne działania Centralnego Biura Śledczego Policji, Prokuratury Regionalnej w Gdańsku oraz Krajowej Administracji Skarbowej doprowadziły do rozbicia międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków. W sprawie zabezpieczono około 1800 kilogramów kokainy. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił właśnie do sądu.

Sprawa ma swój początek w drugiej połowie 2019 roku. Policjanci poznańskiego i gdańskiego oddziału CBŚP oraz funkcjonariusze KAS na terenie gdyńskiego portu dokonali przeszukania dwóch kontenerów, które przypłynęły do Polski z Kolumbii. Miał znajdować się w nich, jak wynikało z dokumentów, węglan wapnia, a więc kreda.

W 74 workach (na 1600) zamiast deklarowanej kredy znajdowała się jednak wysokiej jakości kokaina, łącznie około 1800 kg.

Po odbiór towaru przyjechało z Niemiec do Polski 5 mężczyzn - czterech obywateli Kolumbii oraz obywatel Iranu, przebywający w Niemczech. Od tego momentu policjanci CBŚP i funkcjonariusze KAS nie spuszczali z nich oka, zwłaszcza, że mężczyźni zamieszkali w wynajętej posesji na terenie woj. wielkopolskiego.

Gdy funkcjonariusze pojawili się tam panujące na miejscu stężenie chemikaliów było tak duże, że stwarzało zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Do akcji trzeba było wzywać straż pożarną, dopiero później mogli tam wejść policjanci. Wówczas okazało się, że na posesji funkcjonuje fabryka kokainy. Śledczy zabezpieczyli około 10 kg gotowej kokainy o czystości 83%, która miała trafić do Niemiec. Przejęto także około 600 litrów zawiesiny zawierającej kokainę, z której można było wytworzyć kolejne 16 kilogramów narkotyku, jak również, kilkaset litrów różnego rodzaju chemikaliów, aparaturę laboratoryjną, a nawet specjalistyczną prasę hydrauliczną z formą zawierającą logo kartelu kolumbijskiego.

Według śledczych to te osoby wspólnie z dwoma Polakami w przeciągu kilku dni zorganizowały funkcjonujące na ogromną skalę laboratorium, w którym była przetwarzana i wytwarzana kokaina, a także magazyn przygotowany do przechowywania narkotyków.

W toku śledztwa ustalono, że grupa ta działała w Polsce na terenie m.in. Gdyni i Poznania, jednakże jej działalność obejmowała także inne kraje Europy, jak również Amerykę Północną i Południową oraz Azję. Ustalono również, że członkowie grupy przemycili z Królestwa Niderlandów do Wielkiej Brytanii 40 kg opium, jak również dokonali przemytu do Polski a następnie wyeksportowali z Polski do Kanady i Wielkiej Brytanii kolejnych 40 kg opium.

Prokurator skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia wobec 13 osób. Oskarżeni usłyszeli m.in. zarzuty przemytu znacznej ilości środków odurzających, międzynarodowego obrotu znaczną ilością środków odurzających, a także wytwarzania kokainy poprzez jej chemiczne wyodrębnianie z mieszaniny z węglanem wapnia. Ośmiu z nich odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem oraz międzynarodowym obrotem kokainą i opium.

Za zarzucane im czyny grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 20 lat.

 

 

Źródło: Policja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną