Zmarł prof. Wiesław Chrzanowski. Wielki Polak!
/
W wieku 89 lat zmarł Wiesław Chrzanowski, profesor prawa, członek Młodzieży Wielkiej Polski, żołnierz NOW i AK, w PRL-u działacz antykomunistycznej opozycji, w III RP współzałożyciel ZChN, poseł i marszałek Sejmu I kadencji, senator IV kadencji, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.
Wiesław Chrzanowski urodził się 20 grudnia 1923 r. w Warszawie. Studiował na tajnym Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Działał w konspiracyjnych organizacjach endeckich, m.in. w Stronnictwie Narodowym i Młodzieży Wszechpolskiej. Podczas II wojny światowej walczył w szeregach Narodowej Organizacji Wojskowej. Od 1942 r. w Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim.
W 1945 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uzyskał następnie stopień naukowy doktora i doktora habilitowanego nauk prawnych oraz tytuł profesorski.
Od 1948 r. więziony przez władze komunistyczne, skazany na 8 lat więzienia za organizowanie ruchu katolicko-narodowego, na wolność wyszedł w 1954 r.
Pracował jako wykładowca prawa i profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Współpracował z prymasem Polski, kardynałem Stefanem Wyszyńskim, jako członek nieformalnego tzw. zespołu informacyjnego. W 1980 r. wstąpił do "Solidarności", był autorem jej statutu, doradzał władzom krajowym związku.
W 1989 r. był jednym z założycieli oraz pierwszym prezesem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, funkcję prezesa partii pełnił do 1994 r.
Od stycznia do grudnia 1991 r. był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym RP. W Sejmie I kadencji zajmował stanowisko marszałka Sejmu. W latach 1997–2001 zasiadał w Senacie IV kadencji, z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność.
W 2001 r. wycofał się całkowicie z polityki.
W 2005 r. został odznaczony Orderem Orła Białego – dwa lata później odebrał z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego nominację na członka Kapituły Orderu Orła Białego.
W maju 2007 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Warszawy.
W listopadzie 2010 r. został odznaczony Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego, przyznanym przez papieża Benedykta XVI.
Paweł Zbrojewicz
fot. Przemysław Czyżewski
Źródło: prawy.pl