Przemycali imigrantów, finansowali terroryzm

2
0
15
Policja
Policja / Autorstwa Kub347 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81432849

W Polsce działała międzynarodowa, zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się nielegalnym, zarobkowym przemytem imigrantów i finansowaniem terroryzmu. Organizatorzy tej grupy usłyszeli właśnie prokuratorskie zarzuty.

Przemyt imigrantów

 

Członkowie grupy w skład której wchodzili zarówno obywatele Polscy, Ukraińcy, Irakijczycy i Białorusini, którzy łamiąc przepisy ustawy o przekraczaniu granicy białorusko-polskiej organizowali przemyt obcokrajowców nieposiadających dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy Unii Europejskiej. Przemycani Irakijczycy, Syryjczycy i Palestyńczycy przejmowani byli na granicy polsko - białoruskiej i transportowani w kierunku granicy niemieckiej, by ostatecznie trafić do innych krajów Europy Zachodniej.

 

36 podejrzanych

 

W sprawę zamieszanych jest 36 osób. Osobą odpowiedzialną za organizowanie miejsca przekroczenia granicy, wynajem kurierów do transportu cudzoziemców do Niemiec oraz płatności był - jak trakcie postępowania ustalił prokurator - był przebywający w Niemczech mężczyzna, przedstawiający się jako Abu Noh. W oparciu o uzyskane i zweryfikowane informacje ustalono, że „Abu Noh”, to obywatel Syrii - Ahmad R. Ten z kolei działał wspólnie i w porozumieniu z Mohammedem A. ps. „Abu Josef”.

Obaj mężczyźni zorganizowali swoiste „biuro podróży” dla obywateli Jemenu, Iranu Syrii szlakiem białoruskim i bałkańskim. Zaangażowani w proceder mieli ściśle określone role. Jeden przez kurierów przekazywał mieszkającemu w Warszawie obywatelowi Ukrainy oraz obywatelowi Turcji znaczne ilości pieniędzy, z kolei ci opłacali osoby transportujące nielegalnych imigrantów z terenów przygranicznych z Białorusią do Niemiec.

 

Finansowanie terroryzmu

 

Śledztwo prowadzone w ścisłej współpracy ze stroną niemiecką, niderlandzką i litewską, pokazało, że Ahmad R. nie tylko przemycał ludzi. Mężczyzna ten posiadał 7 portfeli kryptowalut. Szczegółowa analiza dokonywanych na nich przepływów pozwoliła powiązać te konta z klastrami zidentyfikowanymi na stronach Ministerstwa Obrony Izraela jako konta Hezbollahu oraz Palestyńskiego Jihadu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że poprzez portfele kryptowalutowe przekazanych zostało nie mniej niż 30 milionów USD na finansowanie terroryzmu. Pieniądze przekazywane były również do instytucji zidentyfikowanej jako „Buy Cash and Money Transfer”, która jest objęta sankcjami przez Ministerstwo Skarbu Stanów Zjednoczonych. Do tego serwisu przetransferowano łącznie ponad 13 milionów USD.

Prokurator ustalił też, że jeden z portfeli źródłowych należał do drugiego z mężczyzn - Mohameda K.

Wstępna analiza ustalonych portfeli wskazuje, że od 2021 roku przepłynęło przez nie około 581 milionów USD.

 

Prokuratorskie zarzuty

 

Po zgromadzeniu dowodów i dokonaniu powyższych ustaleń lubelska prokuratura Europejski Nakaz Aresztowania i 23 kwietnia Ahmad R. został zatrzymany. Miał przy sobie znaczne ilości pieniędzy oraz metalowej biżuterii, w kolorze złota, które są obecnie przedmiotem badań.

Ahmad R. usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, organizowania wbrew przepisom ustawy nielegalnego przekraczania granicy oraz finansowania terroryzmu. Takie same zarzuty przedstawiono Mohammedowi K.

 

 

 

Źródło: Prokuratura Krajowa

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną