Dlaczego Władimir Putin zmienił ministra obrony Rosji

0
0
2
Ustępujący minister obrony Federacji Rosyjskiej generał armii Siergiej Szojgu (od 2014 r.)
Ustępujący minister obrony Federacji Rosyjskiej generał armii Siergiej Szojgu (od 2014 r.) / Autorstwa Mil.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44920477

Prezydent Rosji Władimir Putin ma zastąpić swojego wieloletniego sojusznika Siergieja Szojgu na stanowisku ministra obrony, ogłosił Kreml.

68-latek pełnił tę funkcję od 2012 roku i ma zostać mianowany szefem Rady Bezpieczeństwa Rosji.

Dokumenty opublikowane przez wyższą izbę rosyjskiego parlamentu wskazują, że Szojgu zostanie zastąpiony przez wicepremiera Andrieja Biełousowa.

Shoigu odegrał kluczową rolę w wojnie Rosji z Ukrainą.

Rosyjskie dokumenty rządowe pokazują, że Putin chce, aby Szojgu zastąpił Nikołaja Patruszewa w Radzie Bezpieczeństwa.

Jako minister obrony, Shoigu został uwikłany w publiczną kłótnię z szefem najemników Wagnera Jewgienijem Prigożynem w 2023 r., w związku z prowadzeniem przez Rosję wojny na Ukrainie.

Szef najemników zginął w katastrofie lotniczej podczas lotu z Sankt Petersburga do Moskwy w sierpniu 2023 r. - Kreml zaprzeczył, jakoby to była jego wina.

Sugerowany przez Shoigu zastępca Biełousowa jest ekonomistą z niewielkim doświadczeniem wojskowym i dla niektórych będzie zaskoczeniem.

Ale rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że proponowane powołanie cywila pokazuje, że rola ministra obrony wymaga "innowacji".

"Ten, kto jest bardziej otwarty na innowacje, jest tym, który zwycięży na polu bitwy" - powiedział, według Reutersa.

Putin został zaprzysiężony na prezydenta po raz piąty we wtorek po wygraniu ostatnich wyborów w Rosji z 87% głosów i bez żadnych wiarygodnych przeciwników. Rządzi Rosją od maja 2000 roku.

Wśród członków gabinetu, którzy zachowali swoje stanowiska, jest weteran minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Źródło: BBC

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną