Lek, który odchudza i chroni serce

0
0
3
Serce
Serce / Pixabay

Wyniki badania klinicznego pod kątem działania Wegovy, leku na odchudzanie, wskazują na to, że specyfik ten nie tylko pomaga ludziom schudnąć, ale może chronić także serce.

Analizy najdłuższego do tej pory badania klinicznego działania leku odchudzającego Wegovy rzucają nowe światło na to, jak szybko pomaga on ludziom schudnąć, jak długo utrzymują tę utratę wagi i jak  bezpieczny jest ten  lek, gdy stosuje się go  przez cztery lata.
Badaniem objęto ponad 17600 osób z 41 krajów, a naukowcy śledzili stan zdrowia tych osób przez cztery lata.
Obecne badanie różniło się od poprzedniego tym, że  wcześniejsze zostało zaprojektowane specjalnie do utraty wagi i obejmowało  interwencje dotyczące diety i ćwiczeń, a obecne  miało na celu sprawdzenie, czy lek zapobiega schorzeniom  serca.

Odchudza i chroni serce

Badania wykazały, że lek ten oprócz tego, że odchudza, znacznie zmniejsza też ryzyko chorób serca. I jak pokazała analiza wyników badań -   zmniejsza też ryzyko udaru mózgu lub śmierci związanej z sercem o 20% u osób z istniejącym ryzykiem sercowo-naczyniowym z otyłością lub osób z nadwagą.
"Implikacje są głębokie" - powiedział dr Harlan Krumholz, kardiolog i naukowiec z Yale University i Yale New Haven Hospital, który nie był zaangażowany w badania. Podkreślił on również, że to już drugie badanie wykonane w ostatnim czasie, których ustalenia związane  niewydolnością serca są podobne. "Nie spotkaliśmy się z lekiem z tak szerokimi korzyściami dla serca" - dodał naukowiec.

Badanie trwało cztery lata

Po dwóch latach stosowania Wegovy około 68% osób  straciło co najmniej 5% masy ciała, prawie 23% osób straciło co najmniej 15%  a prawie 5% osób. przyjmujących lek straciło ponad 25% masy ciała.
Inne badania wykazały jednak, że wiele osób odzyskuje wagę po odstawieniu leków. Jednak nie wszyscy odzyskali tyle na wadze ile w czasie odchudzania utracili. Co najmniej 80% osób utrzymywało utratę wagi po pierwszych 36 tygodniach. Co istotne,  prawie 17% osób, które przyjmowały  placebo, też utrzymywało znaczną utratę wagi bez leku.

Wegovy to nie tylko korzyści

Działania niepożądane związane z przyjmowaniem Wegovy  to głównie zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, biegunka, wymioty i zaparcia, które zwykle dotknęły ludzi w pierwszych kilku miesiącach badania, gdy dawka leku wzrosła.
W najnowszych analizach  nie zaobserwowano żadnych nowych sygnałów. Ostre zapalenie trzustki lub zapalenie trzustki nie było obserwowane z większą częstością występowania wśród osób przyjmujących Wegovy niż placebo, chociaż zaburzenia pęcherzyka żółciowego, takie jak kamienie żółciowe, były: 2,8% u osób zażywających Wegovy, w porównaniu z 2,3% u osób przyjmujących placebo. Oba te zagrożenia są zawarte w ostrzeżeniach w informacjach dotyczących przepisywania leku, ponieważ były one wcześniej obserwowane w badaniach.

 

Źródło: CNN

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną