Zełenski podpisał kontrowersyjną ustawę dotyczącą więźniów

0
0
6
Więzienie
Więzienie / Pixabay

Ukraiński prezydent Zełenski podpisuje ustawę zezwalającą niektórym skazanym na służbę w armii. Oczekuje się, że zmobilizowanych zostanie od 10 000 do 20 000 skazanych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w piątek ustawę zezwalającą skazanym - z wyjątkiem tych, którzy popełnili najcięższe przestępstwa - na wstąpienie do armii, wynika z doniesień medialnych.

Ustawa, która została przyjęta wcześniej w maju przez ukraiński parlament, pozwala na dobrowolną mobilizację skazanych na wojnę z Rosją, z wyjątkiem tych, którzy popełnili poważne przestępstwa, w tym morderstwa, gwałty, terroryzm, przestępstwa narkotykowe i zdradę.

Deputowani i najwyżsi urzędnicy państwowi skazani za przestępstwa również nie będą w większości kwalifikować się do złagodzenia swoich wyroków w celu odbycia służby wojskowej.

Ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maliuska przewiduje, że nowe prawo umożliwi rekrutację od 10 000 do 20 000 skazanych do armii, zarówno wspomagając działania wojenne, jak i zmniejszając przepełnienie ukraińskich więzień.

Posunięcie to ma miejsce w czasie, gdy w północno-wschodnim regionie Charkowa toczą się zacięte walki. Rosyjskie wojska podobno zajęły kilka wiosek i osad, a prezydent Władimir Putin zagroził przekształceniem regionu w strefę buforową.

Źródło: POLITICO

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną