Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

0
0
6
Smutne dziecko
Smutne dziecko / Pixabay

Każdego roku w dniu 25 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Ta data, przypominać ma o zaginionych dzieciach, a także o trudnej sytuacji, w której znaleźli się ich najbliżsi.

Pod znakiem niezapominajki

 

Symbolem tego dnia jest kwiat niezapominajki, a co za tym idzie, kolor niebieski. Dlatego w najbliższą sobotę (25 maja) Warszawa rozświetli się na niebiesko, a już jutro, a więc  dzień wcześniej, na ekranach w warszawskich autobusach, w metrze oraz na różnych ekranach na terenie miasta pojawią się grafiki z kwiatami niezapominajki oraz numerem 116 000, pd który można dzwonić w sprawie zaginionego dziecka  lub nastolatka.

Kampania ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na szczególny problem, jakim jest zaginięcie dziecka, a także podjęcie dyskusji o tym, co można zrobić, aby przypadków  było jak najmniej.

 

,, - Poszukiwania osób zaginionych, a w szczególności dzieci, to jedno z priorytetowych zadań policji, formacji, dla której najważniejsze wyzwanie stanowi ochrona życia i zdrowia ludzi'' – podkreśla insp. Michał Białęcki, dyrektor Biura Kryminalnego KGP.  ,, - Biorąc pod uwagę skalę zjawiska zaginięć osób w Polsce, których w ostatnich latach odnotowujemy kilkanaście tysięcy rocznie, nie sposób nie mówić o sprawach zaginięć, które pomimo zastosowania wszelkich dostępnych sił i środków, do dziś nie znalazły swojego finału. Najtrudniej wspominać o tych, które dotyczą najmłodszej grupy zaginionych - dzieci i nastolatków. Przygotowana przez nas kampania to nie tylko gest solidarności z ich rodzinami, ale także zapewnienie, że pomimo upływu czasu, wciąż szukamy nowych informacji i metod, które pozwolą na rozwiązanie każdej z tych spraw i  złagodzenie straty, z jaką się mierzą'' – zaznacza funkcjonariusz.

 

,, - Każdy rodzic zna to uczucie paraliżującego strachu o dziecko. Nie do wyobrażenia są zatem emocje, jakie towarzyszą rodzinom zaginionych dzieci, którzy, często przez całe lata, nie mają informacji na ich temat'' – mówi Anna Jurkiewicz prezes Fundacji ITAKA, współorganizator akcji.   - ,, - Poza naszą codzienną pracą, czyli wsparciem w poszukiwaniach, służymy wsparciem emocjonalnym rodzicom zaginionych dzieci, także w tym dniu. Okazujemy im nasz szacunek i solidaryzujemy się z nimi w ich smutku. Chcemy, żeby świat pamiętał o dzieciach, które nie wróciły do domu i o tym, że ich bliscy wciąż na nich czekają''.

 

Kampanie objęła patronatem Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka: ,, - Problem ten dotyka wielu rodzin w Polsce w sposób realny i dotkliwy. W związku z tym wrażliwość społeczna na tę kwestię jest niezwykle istotna, a dostęp do szybkiej i skutecznej pomocy może mieć kluczowe znaczenie w odnalezieniu dziecka oraz złagodzeniu cierpienia jego najbliższych. Dlatego też wszelkiego rodzaju kampanie i działania informacyjne podkreślające wagę tego problemu i wskazujące możliwości pomocy dla rodzin dzieci zaginionych, są szczególnie ważne'' – mówi  Rzeczniczka.

 

Zaginięcia dzieci nie są zjawiskiem marginalnym

 

Statystyki pokazują, że zaginięcia dzieci nie są, niestety,  zjawiskiem marginalnym. Każdego roku w Polsce zgłaszanych jest około 2 tys. zaginięć osób małoletnich. Większość z nich odnajduje się. Za każdym razem jednak taka sytuacja to niewyobrażalny stres zarówno dla samego dziecka, jak i dla jego bliskich. Zwłaszca wtedy, gdy - pomimo zaangażowania wszelkich możliwych sił, środków i metod - los zaginionego dziecka pozostaje nieznany. Jego bliscy żyją w stanie permanentnego zawieszenia, nie znając odpowiedzi na wiele pytań, zastanawiając się, czy dziecko żyje i co się z nim dzieje.

 

Dlaczego MDDZ obchodzony jest 25 maja?

 

25 maja to data nieprzypadkowa. Tego dnia w 1979 roku 6-letni Etan Kalil Patz wyszedł z domu na Manhattanie w Nowym Jorku, aby po raz pierwszy samemu pójść do szkoły. Niestety, chłopiec nigdy nie dotarł nawet na przystanek, gdzie miał wsiąść do autobusu. Poszukiwania rozpoczęto niemal natychmiast. W pomoc zaangażowano zarówno służby, jak i lokalną społeczność. Wizerunek chłopca pojawił się na pierwszych stronach gazet, w wiadomościach telewizyjnych, licznie rozlepianych plakatach, a nawet na kartonach z mlekiem. Liczono, że im więcej osób usłyszy o sprawie, tym szybciej chłopiec się odnajdzie.

W 1983 roku, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych – Ronald Reagan ustanowił 25 maja Dniem Dziecka Zaginionego, a od 2001 roku, dzięki zaangażowaniu federacji Global Missing Children Network, Missing Children Europe oraz Komisji Europejskiej został on oficjalnie uznany za Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Ma przypominać o zaginionych dzieciach, ale również uwrażliwiać na sytuację ich najbliższych – przede wszystkim rodziców, którzy latami codziennie zadają sobie pytanie: co się stało z ich dzieckiem? Nigdy nie zapominają i nie tracą nadziei na szczęśliwe zakończenie sprawy – powrót dziecka do domu. Stąd symbol Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego, jakim jest niezapominajka.

 

Całodobowy monitoring

 

Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji (CPOZ KGP)  działa od 2013 roku. To nieetatowa struktura, umiejscowiona w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP obsługiwana przez funkcjonariuszy tego wydziału. Do zadań Centrum należy m.in. bieżący, całodobowy monitoring wszystkich spraw zaginięć zgłaszanych na terenie całego kraju, a także wsparcie osobowe, techniczne i logistyczne jednostek  policji realizujących sprawy poszukiwawcze.  CPOZ KGP odpowiada także za uruchomienie i obsługę  systemu Child Alert.

 

Numer 116 000, działający już w 32 krajach Europy,  to całodobowa, bezpłatna linia w sprawie zaginięć dzieci lub nastolatków. Numer funkcjonuje od 2009 r. ,  uruchomiony został przez Fundację ITAKA, a finansowany jest ze środków MSWiA i Orange oraz partnerów przedsięwzięcia. Specjaliści dyżurujący pod tym numerem wspierają rodziny zaginionych dzieci nie tylko w poszukiwaniach, ale także psychologicznie i prawnie.

 

Los zaginionych dzieci leży im na sercu

 

W akcję włączyło się wiele podmiotów, które udostępniły swoje powierzchnie reklamowe nieodpłatnie,  które solidaryzują się w ten sposób z rodzinami zaginionych dzieci.

W najbliższą sobotę na kolor niebieski zostaną podświetlone m.in. siedziby: Komendy Głównej Policji i Biura Rzecznika Praw Dziecka, Pałac Kultury i Nauki oraz Most Śląsko-Dąbrowski. Numer 116 000 wyświetlony zostanie na fasadzie Stadionu Narodowego oraz na budynku Warsaw Spire, który także pokryje się niebieską  iluminacją.

Na potrzeby organizowanej kampanii, swoich ekranów na terenie całej Polski użyczyła firma Screen Network, która na tę okazję przygotowała też specjalnie grafiki dedykowane obchodom Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego.

W planowane działania włączyła się też firma AMS  - plansze z logo kampanii i numerem 116 000 będzie emitować  na ekranach w warszawskich autobusach.

Z kolei dzięki zaangażowaniu w akcję firmy Stroer grafikę z numerem 116 000 będzie można również zobaczyć na ekranach warszawskiego metra.

Dodatkowo komunikat informujący o Międzynarodowym Dniu Dziecka Zaginionego oraz o numerze 116 000 pojawi się 25 maja na warszawskim stadionie Legii, podczas zaplanowanego w tym dniu, meczu Legii Warszawa z Zagłębiem Lublin. Swój udział w kampanii zapowiedział także serwis Player, a także twórcy podcastów kryminalnych.

 

 

 

Źródło: policja.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną