Rozbita grupa dokonująca tzw. oszustw nigeryjskich

0
0
1
Areszt
Areszt / Pixabay

Śląscy policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej zatrzymali członków zorganizowanej grupy przestępczej, która dokonywała tzw. oszustw nigeryjskich. Przestępcy za pomocą internetu nawiązywali kontakt z ofiarami, a następnie wykorzystując różne metody socjotechniki, zdobywali ich zaufanie i wyłudzali duże sumy pieniędzy, które miały być przeznaczone na rzekomą pomoc im samym lub członkom ich rodzin. W ten sposób grupa oszukała swoje ofiary na kwotę przynajmniej 25 mln złotych.

Na ślad grupy zajmującej się wyłudzeniami w sieci policjanci z  trafili  pod koniec 2023 roku. Od tej pory sukcesywnie zbierali informacje i gromadzili dowody świadczące o przestępczej  działalności grupy. Pod koniec kwietnia bieżącego roku śledczy wkroczyli do kilku miejsc w Katowicach, gdzie zatrzymali 6 obywateli Nigerii w wieku 25-31 lat działających w tej zorganizowanej grupie.

 

Grupa działała w sposób bezwzględny. Przestępcy wykorzystywali portale społecznościowe i  internetowe komunikatory. Udając między innymi  amerykańskich żołnierzy, lekarzy czy pośredników w sprawach spadkowych, wyłudzali pieniądze lub dane osobowe swoich ofiar.

 

Sposób manipulacji ofiarami był dokładnie zaplanowany. Podając się za osoby zamożne lub instytucje, obiecywali ofiarom duże sumy pieniędzy. Twierdzili jednak, że ofiara aby uzyskać dostęp do obiecanych duzych pieniędzy musi najpierw uiścić opłatę administracyjną, zapłacić podatek lub pokryć inne rzekome koszty. W rzeczywistości jednak ofiara, mimo uiszczonej żądanej wpłaty,  żadnych pieniędzy ofiara nie otrzymywała.

Wśród sposobów działania oszustów nie brakowało także wątków matrymonialnych, wykorzystujących uczucia zainteresowanych nawiązaniem najbliższych relacji z cudzoziemcami samotnych kobiet. Przestępcy prowadzili z z kobietami rozmowy w taki sposób, aby zyskać ich  zaufanie, wtedy nieświadome podstępu  same przekazywały oszustom pieniądze, aby im pomóc czy uchronić przed kłopotami. Czasem były to znaczne sumy pieniędzy. W jednym przypadku było to blisko 800 tysięcy złotych.

Wśród zatrzymanych przez śledczych były 3 kobiety i 3 mężczyzn. Są oni podejrzani o oszustwa na szeroką skalę. Ich działania mogły dotknąć setek, a nawet tysięcy osób w całym kraju. Do tej pory śląscy śledczy ustalili blisko pół tysiąca pokrzywdzonych, którzy w wyniku działania oszustów stracili łącznie co najmniej 25 milionów złotych.

Sprawcy usłyszeli już prokuratorskie zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i licznych oszustw. Czterech z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Za popełnione przestępstwa mogą trafić do więzienia nawet na 20 lat.

Sprawa jest rozwojowa, a policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Policja ostrzega przed zawieraniem znajomości przez internet. Schemat działania zawsze jest podobny. Oszust wysyła do wytypowanej lub przypadkowej osoby wiadomość e-mail lub kontaktuje się przez portal społecznościowy czy randkowy. Za każdym razem prosi o przeniesienie rozmowy na platformę wybranego przez siebie komunikatora. Od tej chwili codziennie koresponduje z wybraną przez siebie ofiarą. Opowiadając jej szczegóły ze swojego życia buduje więź i zaufanie, by po pewnym czasie poprosić o pomoc finansową.

Funkcjonariusze  radzą, by w sytuacjach gdy nie mamy pewności z kim rozmawiamy, nie przekazywać danych, ani pieniędzy na żaden cel. By nie dać się  nabrać na „oszustwo nigeryjskie”.  Te formy przestępstw polegające na podawaniu się przez oszustów np. za żołnierzy, lekarzy czy pracowników platform wiertniczych i proszeniu albo o odbiór paczki z dużą gotówką, po którą przyjadą do Polski, albo o pomoc finansową, którą później zrekompensują z nawiązką.  Osoby, które dają się zmanipulować często nie zdają sobie sprawy, że to, co przestępca nazywa zaufaniem jest zwykłym oszustwem.

 

 

Źródło: policja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną