Węgierski nowicjusz polityczny mówi, że pracuje nad odmrożeniem funduszy UE

0
1
0
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Wyniki wyborów do UE pokażą Węgrom, że rząd premiera Viktora Orbana można zastąpić, powiedział agencji Reuters nowicjusz polityczny Peter Magyar po wiecu wyborczym, w którym w przededniu wyborów wzięło udział dziesiątki tysięcy osób.

Niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego to pierwszy taki sprawdzian dla Magyara, byłego informatora rządowego, który zwrócił się przeciwko rządom Orbana w związku z jego zdaniem korupcją i propagandą państwową i wdarł się na węgierską scenę polityczną zaledwie cztery miesiące temu.

 

Najnowsze sondaże wskazują, że poparcie dla prawicowego Fideszu Orbana wynosi od 44% do 48%, podczas gdy prawicowa Tisza Magyara waha się w przedziale od 23% do 29%.

Niezależnie od tego, czy jego partia zdobędzie 20, czy 30% głosów, „wszyscy uwierzą, że rząd da się zastąpić, nawet ci, którzy do tej pory w to nie wierzyli” – powiedział Magyar.

Choć jego nazwisko zajmuje pierwsze miejsce na liście partii Cisa, nie ma zamiaru zajmować miejsca w Parlamencie Europejskim w przypadku wyboru, woli pozostać na Węgrzech i przygotować grunt pod pokonanie Orbana w następnych wyborach krajowych zaplanowanych na rok 2026.

Magyar powiedział, że zacznie budować imprezę od tego, co obecnie jest praktycznie „one-man show”.

43-letni prawnik powiedział, że posłowie do Parlamentu Europejskiego należący do jego partii skoncentrują się w pierwszej kolejności na „przyniesieniu do domu” dla Węgier zamrożonych obecnie środków Unii Europejskiej, choć rząd ma ku temu większość narzędzi.

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną